akne.gen.tr https://www.akne.gen.tr Akne, Akne Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, akne.gen.tr Mon, 05 Oct 2015 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Akne Leke Tedavisi https://www.akne.gen.tr/akne-leke-tedavisi.html Thu, 22 Nov 2018 09:41:13 +0000 Akne leke tedavisi; akne yağ bezlerinin düzgün çalışmaması sorunudur. Akneye sebep olan bakterinin adı p.acnes adı verilen bir bakteri türüdür. Ayrıca vücudun aşırı androjen hormonu salgılaması durumunda da ciltte sivilce ge Akne leke tedavisi; akne yağ bezlerinin düzgün çalışmaması sorunudur. Akneye sebep olan bakterinin adı p.acnes adı verilen bir bakteri türüdür. Ayrıca vücudun aşırı androjen hormonu salgılaması durumunda da ciltte sivilce gelişir. Aknenin oluşmasının diğer bir nedeni stres hormonlarıdır. Özellikle sınav stresi yaşayan gençlerde çoğaldığı gözlemlenmiştir. Akne genellikle ergenlik çağında görülen bir cilt sorunudur. Erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Ayrıca kalıtsal olarak genlerle ilişkili olabilmektedir. Akne ergenlik gibi kendini tanıma ve keşfetme döneminde gençlerin psikolojisini bozabilir ve hatta kendine olan güvenini kaybetmesine sebep olabilir. Bu durumda kişinin kişisel gelişimini olumsuz etkiler. Akneli cilde sahip kişiler ilk önce uzman bir cilt doktoruna başvurmalıdır. Unutulmaması gereken önemli bir husus kesinlikle aknelerle oynamamaktır. Genellikle akneler sıkıldığında veya yanlış kulaktan duyma uygulamalara başvurulduğunda sonuçlar iç açıcı olmaz. Bu durum sorunu çözmediği gibi daha da kötü bir hale getirir. Ayrıca bazı akneler lekeye sebep olabilmektedir.

Akne ve leke tedavisi; akne tedavisi için ilk önce dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Kişiye yapılacak bazı tetkik ve tahlillerden sonra doktorun uygun gördüğü tedaviye başlanmalıdır. Bazı durumlarda ilaç tedavisi ile birlikte diyette önerilebilir. Akneye bağlı lekelerin giderilmesi için ilk önce aknenin tedavi edilmesi gereklidir. Özellikle basit akne şikayetlerinde yüze sürülen antibiyotik kremler fayda sağlayabilir. Daha büyük akne sorunlarında ise doktorun uygun görmesi durumunda oral yoldan alınan antibiyotik tabletler tedaviyi olumlu yönde etkiler. Hormonlara bağlı akne sorunlarında hormon tedaviside işe yarayabilir. Akne sorununda cilt gözeneklerinin açık ve temiz olması sağlanmalıdır. Akneye bağlı lekeler günümüzde uygulanan yöntemlerle giderilebilmektedir. Dermatoloji uzmanları tarafından uygulanan kimyasal peeling ve lazerle cilt soyma işlemleriyle cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür. Ancak bu işlem sonrasında devamlı cilde yağsız güneş koruyucu krem sürerek dışarıya çıkılmalıdır. Aksi takdirde lekeler misliyle geri gelecektir. 

Akne ve leke tedavisi; basit akne sorunlarında doktorun bilgisi dahilinde evde uygulayabilinecek bazı formüller işe yarayabilir. Sivilceleri kurutmak ve lekelerin görünümünü azaltmak için kişi basitçe evinde bulabileceği malzemeler ile bazı formülleri uygulayabilir.

Akne ve leke tedavisi için evde uygulanabilir basit formüller:
 • Gözenekleri açık tutmak için sıcak suyun buharına yüzün tutulması cilde iyi gelir.
 • Kükürtlü sabunla cildi yıkamak sivilceleri önemli ölçüde azaltabilir.
 • Defne sabununun mikrop öldürücü etkisi olmasından dolayı cildi yıkamak fayda sağlar.
 • Ph değeri uygun bir sabun kullanılması önemli ölçüde fayda sağlayabilir.
 • Sabah ve akşam cilt doktorunun uygun gördüğü temizleyici ile yüz yıkanmalıdır.
 • Soda ile cilt sabah ve akşam pamuk yardımı ile toniklenebilir.
 • Limon suyu ile cilt toniklenebilir.
 • Haftada 2 defa doğal kil maskesi yapılması peeling etkisi yaratır.
 • Doğal bir gül suyu ile cildi toniklemek fayda sağlar.
 • Uyku düzenine dikkat edilmelidir.
Akne ve leke tedavisi; aknelerin iyileşmesi bazı durumlarda zaman alabilir ve uzunca bir süre tedavi gerekebilir. Tedaviye başlandıktan 3 ay sonra ciltte önemli ölçüde iyileşmeler gözlenir. Bu süreçte kişi sabırlı olmalıdır. Akne sorunu kesinlikle doktora başvurulması gereken bir cilt hastalığıdır. Cilt doktorunun verdiği özellikle oral yoldan alınan bazı ilaçlarda sık sık karaciğer testleri yaptırılmalıdır.
]]>
Bitkisel Akne Tedavisi https://www.akne.gen.tr/bitkisel-akne-tedavisi.html Thu, 22 Nov 2018 15:07:54 +0000 Bitkisel akne tedavisi, deri üzerindeki yağ bezelerinin büyüyerek, sivilceler oluşturması biçiminde kendini gösteren hastalıktır. Gençler için son derece can sıkıcı cilt problemleridir. Bitkisel akne tedavisi, modern tıp Bitkisel akne tedavisi, deri üzerindeki yağ bezelerinin büyüyerek, sivilceler oluşturması biçiminde kendini gösteren hastalıktır. Gençler için son derece can sıkıcı cilt problemleridir. Bitkisel akne tedavisi, modern tıp yöntemine yardımcı durumundadır. 

Bitkisel Akne Tedavisi;
 • Yeşil Çay: Günde iki bardak yeşil çay içerek ya da yeşil çay içeren ürünler kullanarak, akne şikayetinde önemli derecede iyileşmeler görülür. İnsülin dengesini sağlayarak cildin yağ üretimini kontrol altına almaya yardımcı olur. Bu nedenle yeşil çayı sıvı olarak tüketmeli ya da nemlendirici olarak kullanılması gereklidir.
 • Çay Ağacı Yağı: Antibakteriyel ve iltihap giderici özellikleri oldukça güçlü olan bir yağdır. Akne söz konusu olduğunda en çok başvurulan, ve en memnun kalınan bitkisel çözümdür. Çay ağacı yağı, Hindistan cevizi yağıyla karıştırılarak sadece aknenin olduğu bölüme yavaşça sürülür. 30 dakika bekletildikten sonra temizlenmelidir.
 • Aspirin: 1 adet aspirin için bir yemek kaşığı su kullanarak bir macun elde edilir. Karışım yoğunlaştıktan sonra pamuklu çubuk ile aknenin olduğu bölüme sürülmelidir. 30 dakika bekletildikten sonra güzelce temizlenip durulanmalıdır. 
 • Aloe Vera: Aloe vera içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde özellikle iltihap,, yanık ve yara izlerini iyileştirmede oldukça etkili yöntemdir. Aloe veranın, akne için nemlendirici veya güneş losyonu önerilmektedir.
 • Sarımsak: Cilt üzerinde bakterileri öldürerek akne ve sivilcelerin iyileşmesine katkı sağlar. Bir diş sarımsağı ezdikten sonra ılık su ile karıştırıp yüzünüzdeki sorunlu bölgelere yavaşça sürmelisiniz. 1 saat gibi bir süre bekledikten sonra, iyi bir şekilde temizlenip, her gün düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Elma Sirkesi: Yarım yemek kaşığı elma sirkesini suyla karıştırdıktan sonra pamuk yardımıyla sorunlu bölgeye sürülür. 30 dakika gibi bir süre bekletildikten sonra hızlı bir şekilde iyileşme meydana gelecektir.
]]>
Sivilce Akne Nasıl Geçer https://www.akne.gen.tr/sivilce-akne-nasil-gecer.html Fri, 23 Nov 2018 12:59:42 +0000 Sivilce akne nasıl geçer, Sivilce ve akne çoğu kişide yaşanılan durumlardan biridir. Genellikle de bu durum ergenlik döneminde meydana gelmektedir ve ellendiği zaman daha da çoğalmaktadır. Sivilce ve akne oluşması dış ortalarda Sivilce akne nasıl geçer, Sivilce ve akne çoğu kişide yaşanılan durumlardan biridir. Genellikle de bu durum ergenlik döneminde meydana gelmektedir ve ellendiği zaman daha da çoğalmaktadır. Sivilce ve akne oluşması dış ortalarda kişileri olumsuz etkilemektedir. Bu durum kişinin kendisini sürekli huzursuz hissetmesine ve psikolojik olarak çöküntü yaşatmasına neden olur. Ancak sivilce akne belli bir yaş sonrasında kendiliğinden geçebilmektedir. Ergenlik döneminin atlatılması ile birlikte azalma ve tamamen bitme yaşanır. Bazen ise kalıcı olabilir. Kalıcı olmasının bazı nedenleri ise sivilce ve aknelerle oynanması, sıkılması durumunda meydana gelir. Çoğunlukla sivilce ve akneler yağlı ciltlerde daha çok meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise kişilerin tüketmiş olduğu yağlı gıdalardan kaynaklanmaktadır. Yağlı yiyecekler tüketildiği zaman ciltte özellikle de yüz çevresinde sivilce, akne oluşumu meydana gelir. Ancak bu durumların tedavisi kişilerin kendi elindedir. Bazı uygulamalar yaparak yada tüketilen besinlere dikkat edilerek bu durumun yaşanmasına engel olunabilir. 

Sivilce akne nasıl geçer

Sivilce akne nasıl geçer dediğimizde uzmanlar ilk olarak seçilen kozmetik ürünlerine dikkat edilmesi ve içeriği araştırılmalıdır diye açıklamalar yapmıştır. Genellikle sıvı yani sulu kozmetiklerin kullanılması daha çok tercih edilir. Çünkü yağ oranı yüksek olan kozmetik ürünleri gözenekleri tıkayarak akne oluşumuna neden olur. Daha sonra cildin nefes alabilmesi için oldukça az kozmetik kullanılmalıdır. Cilde nefes aldırmak ciltte bulunan sivilcenin geçmesini sağlar. Ayrıca gece yatmadan önce mutlaka cilt temizlenmelidir. Sivilce akne geçmesi için bol miktarda sıvı ve su tüketilmelidir. Sıvı tüketimi vücuttaki toksinlerin kolaylıkla dışarı atılmasını sağlamaktadır. Mümkün olduğunca sigara ve alkol tüketimi yapılmamalıdır. Bu durumda sivilce akneler ciltten kolaylıkla yok olur. Sivilcenin geçmesi için en önemli durumda kuruyemiş tüketimi oldukça az miktarda yapılmalıdır. Hatta tuzlu ve yağlı kuruyemişler hayattan çıkarılmalıdır. Aknenin kolaylıkla geçmesi için bol miktarda A vitamini tüketilmelidir ve bol bol duş alınmalıdır.

Sivilce akne nasıl geçer sorusunun bir cevabı da günlük olarak bitkisel çaylar tüketilmesidir. Yada bitkisel çay tüketemeyen kişiler cilde evde hazırlayacakları yöntemler ile peelingler uygulayarak kısa sürede geçirebilir. Örneğin limon suyu, kil maskesi, bal gibi uygulanacak olan maskeler ciltte meydana gelen sivilce aknenin kolaylıkla geçmesini sağlar.
]]>
Akne İçin Krem https://www.akne.gen.tr/akne-icin-krem.html Sat, 24 Nov 2018 12:39:40 +0000 Akne için krem, vücut derisinde meydana gelebilecek akne gibi rahatsızlık verici durumların tedavisi için kullanılan olan kremlere verilmekte olan isimdir. Vücutta meydana gelebilecek rahatsızlıkların tedavisi için bir çok ilaç b Akne için krem, vücut derisinde meydana gelebilecek akne gibi rahatsızlık verici durumların tedavisi için kullanılan olan kremlere verilmekte olan isimdir. Vücutta meydana gelebilecek rahatsızlıkların tedavisi için bir çok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların düzenli ve dengeli bir şekilde kullanılması ile meydana gelen hastalıklar veya rahatsızlıklar kısa sürede geçmektedir. Virüs ve bakterilerin neden olduğu akneler özellikle bayanların büyük sorunları arasında yer almaktadır. Hemen hemen her insanda meydana gelebilmekte olan bu tür durumlar genellikle kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazı sivilceler vücutta uzun süre kalabilir ve ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tür durumların tedavisi için akne kremleri kullanmakta büyük bir fayda vardır. Akne için krem kullanımı sorunun tamamen giderilmesi konusunda oldukça etkilidir. 

Akne için krem kullanılacak kremler nelerdir

Imex sivilce kremi: Akne için krem tercihleri arasında bulunan ımex birçok kişi tarafından tercih edilmekte olan bir türdür. İçerisinde bulunan maddeler aknenin hızlı bir şekilde geçmesine fayda sağlar. Ayrıca akne sonrası kalan izlerin kaybolması konusunda da oldukça etkili bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu kremin fondöten olarak kullanılması da mümkündür. 

Fucidin sivilce kremi: Etkili bir yapıya sahip olan bu krem sivilce izlerini kaybolması konusunda oldukça başarılıdır. Bunun yanı sıra yanık ve enfeksiyon gibi sorunlarında tedavisin yapabilmekte olan bu kremin doktor tavsiyesi ile kullanmak gerekmektedir. Aknenin kaybolması için fazla uzun süreli kullanımı tavsiye edilmemektedir. Şayet krem akne üzerinde bir hafta içerisinde olumlu sonuçlar vermemiş ise kullanımının kesilmesi gerekmektedir.

Clocin T: Bu kremin cilde uygulanması halinde cildin güneşten korunması gerekmektedir. İçerisinde bulunan maddeler cilt üzerinde meydana gelmiş olan aknelerin hızlı bir şekilde tedavisi yapmaya yardımcı olur. Doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bu krem başka ilaçlar ile birlikte beraber de kullanılabilmektedir. 

Nadixa Krem: Sivilce kremleri arasında en fazla tercih edilen türler arasında yer lana nadixa krem kullanımından bir hafta sonra cilt üzerinde etkisini göstermektedir. Bu ilacında doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir. 

Eritretin sivilce kremi: Akne için krem tercihleri arasında yer almakta olan bu krem cildi soyucu bir özelliğe sahiptir. Kremin kullanımı ile beraber cilt kendini yenilemeye başlar ve sivilceler hızlı bir şekilde kaybolur. 

Clindoxyl jel: Oldukça etkili bir yapıya sahip olan bu krem sivilcelerin deri altından tedavisini yapmaktadır. Doktorlar tarafından da tavsiye edilmekte olan bu krem yaz aylarında cildi güneşten korumak için üretilen kremleri ile de kullanılmaktadır. Bu kremin on beş gün içerisinde akneleri yok ettiği bilinmektedir. 

Madecassol sivilce kremi: Oldukça etkili bir yapıya sahip olan bu krem ciltte meydana gelmiş olan sivilcelerin kısa bir süre içerisinde tedavisin yapmaktadır. Ayrıca virüs ve bakterilerinde cilt üzerinde hastalıklara neden olmasını engellemektedir. 
]]>
Akne Hapı https://www.akne.gen.tr/akne-hapi.html Sun, 25 Nov 2018 02:48:04 +0000 Akne hapı, yüzdeki aknelerin ve bazı cilt problemlerinin giderilmesi için kullanılan akne hapı bir çeşit tedavi türüdür. Akneler çoğunlukla ergenlik dönemlerinde görülmeye başlayarak hormonlara bağılı olaraktan devam e Akne hapı, yüzdeki aknelerin ve bazı cilt problemlerinin giderilmesi için kullanılan akne hapı bir çeşit tedavi türüdür. Akneler çoğunlukla ergenlik dönemlerinde görülmeye başlayarak hormonlara bağılı olaraktan devam etmektedir. Genellikle iltihaplı sivilceler olan bu durum ileri ki yaşlarda kadın ve erkeklerde ortak görülen durumlardan biridir. Ancak kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmekte olup, aknelerden kurtulmak için pek çok tedavi yöntemi denemişlerdir. Akne sorunu olan bireylerde hemen akne hapı tedavisi yapılmamaktadır. İlk olarak bireyin doktor kontrolünden geçtikten sonra tedavisine başlanmalıdır. Bir başkasının akne hapını doktor gözetiminde olmadan kesinlikle kullanmayınız. Çünkü her bireyde akne hapı olumlu sonuç vermemektedir. Öncelikli olarak aknenin sebebinin araştırılıp, o şekilde tedavinin yapılması gerekmektedir. Aknenin ciltte görülme nedeni ergenlikten ayrı olarak pek çok neden bağlanabilmektedir. Bunların başında hayat yorgunluğu, aşırı stres, üzüntü, kaygı ve yenilen yiyeceklere dikkat etmeme yani yağlı besinler tüketmek ciltte akne oluşumuna sebebiyet vermektedir. 

Akne Hapı Kullanımı

Akne hapı, aknelerin ciltte dolmaya başladığı zaman, cildiye bölümüne başvurarak bazı kontroller sağlandıktan sonra kullanıma başlanmalıdır. Akne hapların kullanılması içermiş olduğu yan etkilerinin çok fazla olmasından ötürü önerilmemektedir. Bazı bireylerde karaciğer rahatsızlıklarına sebebiyet verirken, bazılarında mide hastalıklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra akne hapı kullanımı ile birlikte saçlarda dökülme, ciltte kuruluk, dudak çatlaması ve aşırı soyulma gibi yan etkiler görülmektedir.  Akne hapının kullanımı görüldüğü üzere sivilcelerin geçmesi için ne kadar iyi olsa da, insan sağlığını tehlikeye attığından dolayı bir o kadar da zararlı olmaktadır. 

Akne haplarının içermiş olduğu enzimler, vücutta bulunan bazı enzimlere etki ederek azalmasını sağlamaktadır. Biotidinaz enzimi de bu enzimlerden biridir. Biotidinaz enzimi azaldığı taktirde B7 vitamini metabolizmasına etki edecektir. Bu durum sonucunda da saç dökülmeleri görülecektir. Akne hapının sebebiyet verdiği B7 vitamin eksikliği ve bu eksiklikten kaynaklanarak deri ve tırnak kalitesi de kötü etkilenecektir. Bu surumdan kurtulmak için akne ilacının kesilmesi ve kesildikten sonra ortaya çıkan rahatsızlıkların giderilmesi için bazı tedavilerin uygulanması sonucunda durdurulmaktadır.
]]>
Akne Çeşitleri https://www.akne.gen.tr/akne-cesitleri.html Sun, 25 Nov 2018 22:35:29 +0000 Akne çeşitleri, Akneler genelde ergenlik döneminde ciltte oluşan bir iltihaplanmadır. Kadında ve erkekte fark etmez oluşabilir. Aknenin yaşı, ırkı, cinsiyeti yoktur fakat araştırmalara göre 11 ile 35 yaş arası daha sık görül Akne çeşitleri, Akneler genelde ergenlik döneminde ciltte oluşan bir iltihaplanmadır. Kadında ve erkekte fark etmez oluşabilir. Aknenin yaşı, ırkı, cinsiyeti yoktur fakat araştırmalara göre 11 ile 35 yaş arası daha sık görülür. Tehlikesi yoktur ama ciltte derin izler ve lekeler bırakabilir. Sivilce akne adını yunancadan almıştır. Genelde yüzde, sırt bölgesinde ve omuzlarda,göğüs bölgesinde daha fazla çıkarlar. 

Her türlü akne çeşitleri dermatologlar tarafından incelenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Bazı meslek gurupları akne oluşumuna sebep oluyor. Bu sebeple genetik bir durum değilse ilaçsız yani bitkisel yollarla geçirilebilir. Bazı kozmetik ürünlerde akne oluşumunu tetikler. Şampuan ve cilt kremleri akne yapabilir. Yenilen yağlı yiyeceklerle alerjik durum yaratır ve akne oluşunu hızlandırır. Akne halk dilinde sivilce olarak adlandırılır.

Ciltte abarık ve kızarıklık varsa ucları siyah veya beyaz ise asla dokunulmaz. Ciltte oluşan kızarıklık veya kabarık şişlik asla tırnaklanmaması gerekir. Daha fazla mikrop oluşumu ve sıkılan aknelerin koyu kahverengi izler bıraktığını göreceksiniz. Yüzünde akne oluşan kişilerin sık sık ellerini ve yüzlerini yıkamaları ciltlerini temiz tutmaları gerekir. 

Akne çeşitleri hangileridir 

Kişilere ve cilt tiplerine göre aknelerde değişim olabilir ve değişimden meydana gelen akne çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz. 
 • Bebeklik akne
 • Mevsimsel akne
 • Metalik akne
 • Meslek aknesi 
 • Deterjana bağlı akneler 
 • Kistik akne
 • Akne rozase
 • Ödematoz rozase 
 • Gram rozase
 • Rozase fima
 • Steroid rozase 
 • Rozase fulminons 
 • Lupoid granulamatöz rozase
 • Rozasekonglabata
 • Akne tropikalis
]]>
Yüzde Akne https://www.akne.gen.tr/yuzde-akne.html Mon, 26 Nov 2018 18:30:24 +0000 Yüzde akne, Akne lezyonlarının dört farklı türü vardır. Bunlar papüller, püsküller, nodüller ve kistlerdir. Bunun en önemlisi cildi temizlenememektir. Çünkü cildinizde kirler biriktikçe gözeneklerinizin içerisi kirler ile d Yüzde akne, Akne lezyonlarının dört farklı türü vardır. Bunlar papüller, püsküller, nodüller ve kistlerdir. Bunun en önemlisi cildi temizlenememektir. Çünkü cildinizde kirler biriktikçe gözeneklerinizin içerisi kirler ile dolacak böylece o birikimler sivilceye yol açar. Özellikle ergenlik döneminde yüzde akne en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Sivilceleriniz var ise bunları mutlaka tedavi etmelisiniz. Çünkü tedavi etmediğiniz takdirde bu sivilceler ilerleyen yaşlarınız da ciddi kalıcı izler bırakabilir. Bu tedaviyi ilaç, dermakozmetik veya bitkisel ilaçlar ile yapılması tavsiye edilir. Özellikle şu dönemlerde rouaccutane ilacının kullanımı yaygınlaşmaktadır. 

Yüzde akne oluşmasının nedenleri nelerdir
 • Özellikle cilt temizliğine dikkat etmeli ve günde en az iki kere yüzünüzü yıkamalısınız. Ayrıca temizleyici madde ve ılık su ile günde iki kere temizlemelisiniz. Aksi takdirde cildinizde biriken kirleri temizleyemezsiniz böylece yüzünüzde akne çıkar.
 • Yağ içeriği fazla olan temizleyici ve nemlendiricileri kullanmaktan kaçınınız. Çünkü yağ oranı yüksek ürünler cildinizde sivilce çıkma eğilimi artırmaktadır. 
 • Özellikle stresli bir yaşam yüzde akne çıkmasının en önemli nedenlerinden biridir. Stres hormonları artıkça sivilce miktarında da artma gözlenmektedir. Doktorlara göre sivilce nedenlerinin en büyük sebeplerinden biri de hormon seviyelerinde ki değişimler. 
 • Ergenlik çağında androjen hormonlarının artmasıyla birlikte yağ bezleri büyümeye başlar. Dolayısıyla vücudun yağ oranı artar ve sivilce çıkar.
 • Sivilce genetik olabilir. Yani anne, baba, teyze.. çok sivilceli olabilir. Bu yüzden kişinin yüzü, cildi yağlı olmaya yatkındır ve sivilce çıkarmaya meyillidir. 
Yüzde akne nasıl tedavi edilir
 • Akne tedavisi için öncelikle bir dermatoloğa görünmelisiniz. Çünkü dermatologlar akne ve cilt türünüze uygun tedavi şeklini seçer. Akne tedavisinin asıl amacı ciltte hasar bırakmadan akneleri gidermek ve akneye neden olan sorunları ortadan kaldırmaktır. Doktor kişinin sağlık durumuna göre kişiye topikal ya da oral yolla kullanılabilecek ilaçlar yazar. Topikal ilaç sürerek kullanılan oral ise ağızdan alınan ilaçlardır.
 • Lazer tedavisi 1-3 hafta aralıklarla uygulanmaktadır. En az 4-6 seans arasında sivilce tedavi edilir. Fakat lazer sırasında güneşe sık çıkmaktan kaçınmalı veya sık sık güneş kremi kullanmalısınız. 
 • Ayrıca aloe vera bitki özlerinden elde edilen karışımları kullanmanız cildinizde yenileyici bir etki oluşturabilir. Özellikle yüzdeki akne izleri, çatlak izleri, yanık izlerinde aloe vera kullanılır. Bir çay kaşığı aloe vera özünün yaralarımıza direk uygulamanız cildinizi yenilemeniz için yetecektir. Ardından yarım saat bekleyip ılık suyla temizlemeyi unutmayınız.
]]>
Akne Neden Olur https://www.akne.gen.tr/akne-neden-olur.html Tue, 27 Nov 2018 01:12:39 +0000 Akne Neden Olur, akne, Genel olarak ergenlik döneminde rastlanır ve deri üstünde yer alan yağ bezelerinin sivilceler meydana getirmesidir. Sık olarak ergenlik döneminde rastlansa da her yaşta oluşma olasılığı da vardır. Akne k Akne Neden Olur, akne, Genel olarak ergenlik döneminde rastlanır ve deri üstünde yer alan yağ bezelerinin sivilceler meydana getirmesidir. Sık olarak ergenlik döneminde rastlansa da her yaşta oluşma olasılığı da vardır. Akne kırmızı renkte kabarcıklar halinde oluşur. Bazı aknelerin içi iltihaplıdır. Genel olarak yüzde rastlansa da sırt bölgesinde ve göğüste de görülür. Her mevsimde farklı sebepler ile ortaya çıkabilir. İnsanlarda psikolojik problemlerin oluşmasına neden olan aknelerin nedenleri bilinmeli ve bu nedenlerin oluşmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Veya her ne yaparsak yapalım oluştu ise de tedavi için gerekenler yapılmalıdır. Aknde tedavisi uzun sürelidir. Çünkü akne tedavi edilmez ise ciltte kalıcı lekelerin oluşmasına sebep olur. Aknelerin hiçbir şekilde sıkılmaması ve patlatılmaması gerekir.

Akne Neden Olur
 • Akne oluşum nedenlerin başında artmış olan androjenler (erkek hormonları) gelir. Ergenlik dönemine giren her bireyde kız veya erkek fark etmez androjen hormonlarının miktarında artma olur. Androjen seviyesinin artması vücudun daha fazla yağ üretmesine sebep olur. 
 • Birtakım hormon ilaçlarının kullanılması akne oluşumuna neden olur. 
 • Yağ bazlı kozmetik ürünlerin kullanımı akne oluşumunu artırır.
 • Akne oluşum nedenlerin en bilinen nedeni strestir. Stres döneminde, endişeli dönemlerde birtakım hormonlar vücutta istemsiz olarak artar ve buna bağlı olarak akne oluşur.
 • Saç bakımı için kullanılan saç şekillendiriciler yüz bölgesinde akne oluşumuna neden olur.
 • Değişen hava koşulları ve hava kirliliği.
 • Nemi yüksek olan ortamların yaşam alanı olarak seçilmesi.
 • Kalıtsal faktörler. Anne yada babada akne oluşumu var ise çocukta da belirli bir dönemde olma riski fazladır.
 • Aşırı sıcak havalarda terlemenin önüne geçilemez ve terleme akne oluşumuna sebep olur. 
 • Kullanılan makyaj malzemeleri gözeneklerin nefes almasına engel olur ve akne oluşturur.
 • Adet (regl) döneminde vücuttaki hormonlarda birtakım değişimlerin olması akneye de neden olur.
 • Doğum kontrol haplarına başlamak veya aniden kullanımı bırakmak.
 • Kullanılan bazı ilaçlar; androjen ilaçları, lityum, barbitüratlar. 
 • Sırt çantalarının fazla kullanılması.
 • Kıyafetlerde yakaların fazla olması veya aşırı kalın giyinmek.
 • Mevsim değişimleri. Kış aylarında vücudun fazla kapalı kalması yaz aylarında ise aşırı sıcaklar akneye neden olur. 
 • Güneş Uv ışınları komedon oluşumuna neden olur. Ve komedon oluşumu da akneye neden olur.
 • Fazla traş olmak ve traş malzemelerinin hijyenik olmaması.
 • Cilde kese uygulamak cildi tahriş eder ve gözenekler açıldığı için akne oluşur.
 • Cildin temiz tutulması. 
Halk arasında yaygın olarak bilinen birşey vardır ki, çikolata, cips yada çekirdek tarzı ürünlerin akne neden olur sorusunun cevabı olduğudur. Fakat akne neden olur sorusunun uzmanlar tarafından verilen cevaplarda bu şık yer almaz. Fakat yine de akne nedenleri kişi bazında değişebilir. Bu nedenle besinlerin tüketiminden sonra karşılaşılan sorunları bireyler çok daha iyi bilir. Herhangi bir besinin kullanımı sonrası akne oluşuyor ise bu besinleri az tüketin, alanında uzman bir doktora danışın. Ve doktor kontrolünde yapılan tahliller sonucu bireye göre nedenler belirlenir, tedavi uygulanır. 
]]>
Akne Çukurları https://www.akne.gen.tr/akne-cukurlari.html Tue, 27 Nov 2018 07:32:31 +0000 Akne Çukurları, Sivilceler diğer adıyla akneler ergenlik dönemi ile çıkmaya başlar. Ergenlik döneminde çıkmaya başlayan bu aknelerin yetişkinlik dönemine kadar devam ettiği söylenir. Ama bazı insanlar da bu durum değişiklik Akne Çukurları, Sivilceler diğer adıyla akneler ergenlik dönemi ile çıkmaya başlar. Ergenlik döneminde çıkmaya başlayan bu aknelerin yetişkinlik dönemine kadar devam ettiği söylenir. Ama bazı insanlar da bu durum değişiklik gösterebilir. Kimilerinin sivilceleri ömür boyu çıkmaya devam ederken, kimilerinin ki ise hiç çıkmayabilir. Sivilceler oynadıkça çoğalan ve baş belası olan bir hastalıktır diyebiliriz. Çünkü yüzde çıkan sivilceler kişiyi çirkin ve kötü bir görünüme sahip olmasına sebep olur. Bu da kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkiler. Tabi bu durumu hiç önemsemeyen kişiler de vardır. Ama önemseyen kişiler için hayat zindan olur diyebiliriz. Aknelerin en kısa zamanda geçmesi için akne ile oynamamak ve akneyi diğer temiz olan bölgelere yayamak gerekir. Çünkü akneyi dağıttığınız zaman daha fazla sivilce ile karşı karşıya kalırsınız. 

Eğer sabredemez ve aknelerle oynarsanız bu sefer yüzünüzde akne çukurları oluşma ihtimali artar. O yüzden de akneler ile oynamayınız. Ergenlik döneminde çıkmaya başlayan sivilceler ilerleyen yaşlarda akne çukurları oluşmasına neden olur. Sivilce kadar sinir bozucu olan bu lekeler yüzümüzden gitmez ve kalıcıdır. Ayrıca akne lekelerinin geçmesi için doğal çözüm yöntemleri bir işe yaramamaktadır. Bu yüzden akne çukurlarının geçmesi için bir doktora başvurun ve çözüm yolarını böyle arayın. 

Akne çukurları nasıl geçer 

Lazer tedavisi: Lazer yüzdeki sivilce lekelerini ve akne çukurlarının geçmesinde etkili yöntemlerden biridir. Lazer cildi soyan ve cildi soymadan tedavi eden olarak ikiye ayrılır. Doktorunuz cildinize göre tedavi yönteminin nasıl olacağına karar verecektir. Yüzdeki akne çukurları için kullanılan cildi soyarak yenileyen tedavide cildin üst katmanları yakılır. Bu sayede alttan yeni ve daha sağlıklı bir cilt çıkmaya başlar. Soyulan cildin yerine yenisinin çıkması bir kaç hafta sürebilmektedir. Lazer tedavisi akne çukurlukları için en etkili ve en pahalı tedavi yöntemidir.

Dolgu maddeleri: Yüzdeki çukurlukları gidermek için en çok kullanılan yöntem dolgu maddeleridir. Delik olan yere kollajen, hiyaluronik asit gibi maddeler enjekte edilir ve bu maddeler akne çukurluklarını doldurarak pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Kimyasal peeling: Kimyasal peeling yöntemi ile cildin üst tabakasındaki leker giderilir. Ciltte bulunan akne lekeri için çok etkilidir. Kimyasal peeling uzman doktor tarafından gerçekleştirilir.


Dermabrazyon: Lazer yöntemine benzer. Lazer yöntemindeki gibi sivilce izlerinin ve yüzeyde bulunan deliklerin yani cildin üst tabakasının soyulması ile akne çukurlukları giderilir. Bu yöntemde metal fırça ile cilt soyulur.

Mikrodermabrazyon: Dermabrazyona benzeyen bir tedavi yöntemidir. Mikrodermabrazyonda daha yüzeysel bir soyulma gerçekleştirilir. Tedavi yapılan yer daha kısa sürede kendini toparlar. 

Kolojen bazlı kremler: Akne çukurlarının giderilmesinde etkili olan diğer bir yol ise kolojen bazlı kremlerdir. Bu kremleri eczaneler de ve güzellik salonlarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Tabiki bu kremleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız. Aksi takdirde daha kötü sonuçlar meydana gelebilir.

Akne çukurlarının tedavisinde kullanılan bu yöntemler mutlaka bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Bu yöntemlerin hepsi kimyasal içeriklidir. Kontrolsüz bir müdahale sonucu cildinizde geri dönüşü olmayan sorunlar meydana gelebilir. Bu sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için lütfen uyarıları dikkate alınız.
]]>
Sivilce Akne https://www.akne.gen.tr/sivilce-akne.html Tue, 27 Nov 2018 23:05:23 +0000 Sivilce Akne, cilt tipi yağlı ve karma olan insanların cildinde daha fazla sivilce ve akne olur. Genç yaşlarda başlayıp ciltte izler bırakan bir hastalıktır. Sivilce cilt gözeneklerinin üzerinde yer alan, ciltten daha kabarık ve k Sivilce Akne, cilt tipi yağlı ve karma olan insanların cildinde daha fazla sivilce ve akne olur. Genç yaşlarda başlayıp ciltte izler bırakan bir hastalıktır. Sivilce cilt gözeneklerinin üzerinde yer alan, ciltten daha kabarık ve kırmızı renkli olan kimi zaman içlerinde iltihaplı içerik olan sivilcelerdir. Sivilce akne problemi olan ergenlerde, genellikle adrojen hormonundaki yükseliş nedeniyle, ciltteki sebum üretiminde bir artış meydana gelerek kıl ve cilt gözeneklerinin tıkanmasına yol açar ve sonuçta hoş olmayan sivilceli akneli bir cilt oluşur. Sivilce akne tedavisi erken dönemlerde yapılmalıdır. 13-14 yaş döneminde başlayan sivilce akne sorunları kimi zaman ilerleyen yaşlarda da devam etmektedir. Bazı kişilerde ise ergenlik döneminde hiç sivilce görülmezken ilerleyen yaşlarda görülebiliyor. 

Sivilce Akne Tedavisi
 • Sivilce akne tedavisinde, öncelikli tedavi, sürme kremlerle yada ağızdan alınan ilaçlarla olmaktadır.
 • Bunun yanında A vitamini tabletler, özel yapım kremler ve doktorun uygun gördüğü antibiyotikler kullanılarak tedavi edilebilir.
 • Akne tedavilerinde amaç cildin yağlanmasını engelleyerek sivilce oluşumunu önlemektir. Bu nedenle sivilceli bölge iyice yıkanarak yağdan arındırılmalıdır. 
 • Salisilik asit içeren ürünler kullanılabilir.
Sivilce Akne Nedenleri
 • Yüksek miktardaki hormonlar sivilce ve akne sorunu yaratan nedenlerin başında gelir.
 • Bir diğer sivilce akne sebebi ise genetik yatkınlıktır eğer anne, baba yada kardeşlerden bir yada bir kaçında sivilce problemi varsa sizde de görülme olasılığı, bu duruma paralel olarak fazla görülecektir.
 • Kadınlarda adet dönemlerinde hormonlardan kaynaklı artabilmektedir. Stres, duygu durum bozukluları da sivilce ve aknelerin daha fazla görülmesinin nedenidir.
Sivilceli akneli cilt tipleri yüzlerini çok iyi temizleyerek sebum dengesini sağlamalılar. Ayrıca bu tarz cilt sorunları olan kişiler kozmetik kullanırken ve alırken oldukça dikkatli olmalıdırlar. Güneş, cilde ciddi zararlar verebilir. Bundan dolayı yaz kış ayrımı yapılmaksızın muhakkak cilde uygun, yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmak gerekir.
]]>
Akne Sivilce https://www.akne.gen.tr/akne-sivilce.html Wed, 28 Nov 2018 14:02:04 +0000 Akne sivilce; akne genellikle yüz bölgemizde bulunan deri altındaki yağ tabakasının enfeksiyonudur. Yaygın bir biçimde olmayan bir bombe halinde cilt yüzeyine doğru çıkar. Kızarık bir görüntüye sahiptir. Akne sivilce ol Akne sivilce; akne genellikle yüz bölgemizde bulunan deri altındaki yağ tabakasının enfeksiyonudur. Yaygın bir biçimde olmayan bir bombe halinde cilt yüzeyine doğru çıkar. Kızarık bir görüntüye sahiptir. Akne sivilce olarak da halk arasında adlandırılmaktadır. Genel olarak pek ağrılı değildir. İlerlemiş halinde ağrı görülebilir. Aknelerin kişinin sağlığını tehdit eden bir durumu yoktur. Yine de estetik bakımdan insanlar bunu sıkıntı yapabilmektedir. Görünüşü ciddi anlamda etkilemektedir. Akne sivilce ergenlik döneminde başlar. Yaklaşık olarak 25'li yaşlarda tamamen geçebilmektedir. Fakat bazı durumlarda bu süre uzayabilir. akneler alın bölgesi ve çene kısmında yoğunlukla çıkar. Fakat ilerlemiş akneler kişinin yanak bölgesinde de sıklıkla görülmektedir. Buna rağmen birkaç hafta içinde gerilemesi gerekmektedir.

Aknelerin oluşma nedenleri deri yüzeyindeki gözeneklerin kapanmasından kaynaklanmaktadır. Bu gözenekler çevresel etkenler ya da ergenlik döneminde yüz bölgesinde yağlanmanın artması sonucu ortaya çıkmaktadır. Akneler erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülür. Ancak kadınlar akne (sivilce) daha çok sıkıntı yapmaktadır. Aknelerin tedavisi bu konuda çok önemlidir. Öncelikle sizin sivilcelere yaklaşımınız bu konuda ayrı biri önem kazanmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

Akne sivilce tedavisinde uyulması gerekenler nelerdir
 • Yüzünüzdeki sivilceleri asla sıkmamalısınız. Sivilceler sıkıldığı zaman daha çok ilerleyebilmekte ve iyileşme sonrası cilt yüzeyinde iz bırakabilmektedir.
 • Aknelerin deri içindeki enfeksiyonu olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden öncelikle bir doktora başvurmalısınız.
 • Cilt yüzeyinize herhangi birinin tavsiyesi üzerine ilaç kullanmayın. Bu enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir.
 • Cilt yüzeyinin temizliğine dikkat edin. Her gün sabunlu su ile günde iki kez olacak şekilde temizleyin. Nemlendirici de kullanabilirsiniz.
 • Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanın. Aknenin uzun bir tedavi süreci olduğunu unutmayın. Bu yüzden tedaviye uyumlu olmanız çok önemlidir. 
 • Düzenli doktor kontrolünüzü aksatmamalısınız. 6 hafta içinde geçmeyen akneler iyileşme gerçekleşmez ise tedavinin değiştirilmesi gerekir.
 • Kadın bir hastaysanız ve makyaj yapıyorsanız her gün makyaj temizliğinizi yapmalısınız.
 • Eğer erkek bir hastaysanız tıraş esnasında cilt yüzeyinizi kesmemeye dikkat edin.
 • Bu dönemde güneş yanığı olmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Aknelerin  yedikleriniz ile bir alakası yoktur. Özel bir diyet uygulamanıza gerek yok. Fakat doktorunuzun önerdiği bir yeme düzeni olursa uymalısınız.
]]>
Akne Hastalığı https://www.akne.gen.tr/akne-hastaligi.html Wed, 28 Nov 2018 21:11:25 +0000 Akne hastalığı; akne yağ bezlerinden salgılanan aşırı sebum nedeni ile oluşur. Akne genellikle ergenlik döneminde görülen bir cilt sorundur. Erkeklerde ve kadınlarda görülme sebepleri farklı olabilir. Erkeklerde genellikle akne Akne hastalığı; akne yağ bezlerinden salgılanan aşırı sebum nedeni ile oluşur. Akne genellikle ergenlik döneminde görülen bir cilt sorundur. Erkeklerde ve kadınlarda görülme sebepleri farklı olabilir. Erkeklerde genellikle akne oluşma sebebi androjen hormonunun yüksek olması olabilmektedir. Kadınlarda yine genellikle ergenlikte ve adet öncesi dönemde akne sorunu yaşanabilir. Akne ergenlik döneminde kişinin toplumda kendine yer edinmeye başladığı ve kendini tanımaya başladığı bu dönemde psikolojisini olumsuz etkileyebilen bir cilt sorunudur. Kişinin kendine olan güvenini kaybetmesine sebep olabilmektedir. Ergenlik dönemi dışında daha ileri yaşlarda  rastlanılan ciltte akne oluşumunun sebebi polikistik over olabilmektedir. Doğru teşhis konulabilmesi için bir cilt uzmanına başvurulmalıdır. Bir takım tahlil ve tetkikler sonucunda uygulanabilecek tedaviye karar verilir. Akne tedavisinin olumlu etkileri 3-4 ay kadar sonra gözle görülebilir. Bu nedenle sabırlı olunmalıdır. Hafif şiddetli sivilcelerde antibiyotikli kremler kullanılabilirken daha ileri akne vakalarında oral yoldan alınacak antibiyotik tedavisi işe yarayabilir. Akne oluşumunun yenilen gıdalarla hiç bir ilişkisi yoktur. 

Akne hastalığı sebepleri:
 • Düzensiz uyku
 • Aşırı sebum üretimi
 • Kadınlarda polikistik over  hastalığı
 • Kızlarda ve erkeklerde artan androjen hormonu
 • Yanlış kozmetik kullanımı
 • Yoğun stres
 • Makyaj kalıntılarıyla uyumak
Akne hastalığı; yüzde oluşan akneleri sıkmak veya oynamak aknelerin daha şiddetli oluşmasına, çoğalmasına ve ciltte iz bırakmasına neden olur. Akne problemi yaşayan kişilerde doktor kontrolünde kimyasal peeling uygulaması fayda sağlanabilir. Tedavide bazı durumlarda doğum kontrol hapları kullanılabilir. Akneli cilt sabun veya alkol içeren temizleyiciler yerine hipoalerjik ürünler ile temizlenmelidir. Bazı şiddetli aknelerde doktor tarafından aknenin içine yapılan iğneler tedavide kullanılan yöntemlerdendir. Akneli ciltlerde ilk adım her zaman doktorun önereceği temizleyiciler ile sabah akşam cildi temizlemek ve temiz ciltle uyumak olmalıdır.
]]>
Akne İzleri https://www.akne.gen.tr/akne-izleri.html Thu, 29 Nov 2018 08:26:21 +0000 Akne izleri, Akne hemen hemen her insanın hayatında bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Ergenlik dönemi ile başlayan bu aknelerin yetişkinlik dönemine kadar devam ettiği gözlenir. Kimilerinin akne problemleri, yaşları ilerlese Akne izleri, Akne hemen hemen her insanın hayatında bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Ergenlik dönemi ile başlayan bu aknelerin yetişkinlik dönemine kadar devam ettiği gözlenir. Kimilerinin akne problemleri, yaşları ilerlese bile geçmezken kimileri ise hiç böyle sorunlar yaşamaz. Akne ne kadar sinir bozucu ise akne izleri de bir o kadar sinir bozucu olabilir. 

Akne izleri nasıl oluşur

Akne izlerinin oluşmasının tek sebebi yüzümüzde, bacağımızda, sırt bölgesinde ve kollarda oluşan aknelerle oynamaktır. Çıkan aknelerle ne kadar oynarsanız, kabuk bağlayan akneleri ne kadar soyarsanız o kadar akne izlerine sahip olursunuz. Akne izlerinin bir başka sebebi ise genetik yapı olabilir. Eğer kişinin annesi, babası veya diğer akrabalarında lekeli bir yüz varsa kişi genetik olarak o kişiye benzeyebilir. Ama çoğu zaman akne izlerinin oluşma sebebi vücudumuzda çıkan aknelerle oynamamızdır. Kişinin kötü bir görünüme sahip olmasını sağlayan akne izlerinin tedavi yolları vardır. Bu tedavi yollarından uygun olanı seçip uygulamamız gerekir. 

Akne izlerini gidermek için kullanılan doğal maskeler

Elma sirkesi: Elma sirkesi içerisinde cildin ihtiyacı olan vitaminleri barındırır. Bu özelliğiyle cilt bakım ürünlerinde kullanılan önemli maddelerden biridir. Akne izlerinin geçmesi için elma sirkesi her gece yatmadan önce bir pamuk yardımı ile cilde sürülmeli ve masaj uygulaması yapılarak uygulanmalıdır. Elma sirkesi akne izlerini temizlemede etkili olacaktır.

Toz şeker: Toz şeker cilde peeling etkisi yapmaktadır. Her gece yatmadan önce toz şekeri ıslatın ve masaj yaparak cildinize yedirin. Daha sonra ise ılık su ile cildinizi temizleyin. Toz şekeri yüzünüze sürerken dikkatli olun yoksa yüzünüzü çizebilirsiniz.

Bal: Akne izlerinden kurtulmanın diğer yolu ise baldır. Doğal olan balı içerine herhangi birsey katmadan direk yüzünüze sürün ve beklemeye başlayın. 5- 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bal yüzünüzde kaybolan sıvı kaybını da önleyicidir.

Limon suyu: Akne izlerinin geçmesinde etkili diğer bir yol ise limon suyudur. Elinize bir pamuk alıp üzerine limon damlatın ve akne izinin olduğu yerlere sürün. Cildinizin pamuğu çekmesini bekleyin. Biraz bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Limon suyunu yüzünüze sürdüğünüzde bir yanma meydana gelirse eğer hemen yüzünüzü yıkayın. Limon suyu yüzde bulunan kahverengi akne izlerinin beyazlamasını sağlar.

Domates dilimleri: Sırt ve yüzde oluşan akne izleri için domates dilimleri kullanılabilir. A vitamini bulunduran domates yüzdeki yağ dengesini düzenler ve lekeleri giderir. Domates dilimlerini yüzünüze yerleştirin ve cilt suyu çekene kadar bekleyin. Daha sonra cildinizi temizleyin.

Zeytinyağı: Zeytinyağı akne izlerinin hafiflemesini sağlar. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve canlı tutar.

Salatalık: Salatalık ve salatalık suyu akne izlerinin geçmesinde etkili diğer bir yoldur. 

Yumurta akı: Yumurtanın beyaz olan kısmını sivilce lekelerinin üzerine sürün ve biraz bekledikten sonra yüzünüzü yıkayıp durulayın. Yumurta akı akne izlerinin çıkmasında olumlu bir yöne etki edecektir.
]]>
Lazerle Akne Tedavisi https://www.akne.gen.tr/lazerle-akne-tedavisi.html Thu, 29 Nov 2018 22:39:29 +0000 Lazerle akne tedavisi, lazerle yapılan akne tedavisi aknelerin kısa bir sürede tedavi edilmesine ve tedavi sürecini hızlandırarak iz kalma ihtimalini azaltan yöntemler arasındadır. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan lazer tedav Lazerle akne tedavisi, lazerle yapılan akne tedavisi aknelerin kısa bir sürede tedavi edilmesine ve tedavi sürecini hızlandırarak iz kalma ihtimalini azaltan yöntemler arasındadır. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan lazer tedavi yöntemi akneleri patlatmadan ya da cildi tahriş etmeden kısa bir zamanda ve hijyenik şekilde aknelerden kurtulmayı sağlıyor. Akne, okul çağındaki ve ergenlik döneminde bilhassa kızlarda ortaya çıkan ve gençleri rahatsız eden en büyük problemlerden biridir. Eğer tedavi olunmazsa akne kendiliğinden iyileşebilir ama bunun için uzun bir süreye gerekebilir. Yani 17-18 yaşlarda ortaya çıkan akne  ancak 21-23 yaşları arasında  iyileşme gösterebilir. Akne sadece ergenlik döneminde değil ileriki yaşlarda yani 30 üzeri yaşlarda da görülebilir. Hem kadında hem erkekte eşit olarak görülür. Yüzden akne tedavisinde kalıcı çözüm bulmak için ve bu sorunu bir daha yaşamamak için lazerle akne tedavisi uygulanmalıdır. Bunun yapılma amacı ise hastanın bir an önce iyileşmesini sağlamak ve yüzünde iz kalmamasını sağlamaktır.

Lazerle akne tedavisi faydaları

 • Burada en önemli olan ve özellikle lazerle akne tedavisinde insanın yüzünde oluşan gözeneklerin, küçülerek kapanmaktadır.
 • Lazer akne tedavisinde ilk seanstan sonra yağ üretiminde büyük bir azalma görülür.
 • Yağ bezeleri küçülür.
 • Yapılan ilk seans akne sayısında büyük bir azalma görülür. Daha sonraki seanslarda ise git gide yok olacaktır.
 • Lazerle akne tedavisinin bir başka faydası ise cildin yenilenmesini sağlıyor.
 • Kist, papüller ilk seanslardan sonra git gide reyona oturarak düzelir.
 • Oluşan kızarıklar ve aşırı aknelerde yok olur.
 • Aknelerin  oluşmasına neden olan iltihapların ve bakterilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Lazerle akne tedavisi nasıl yapılır

Lazerle akne tedavisi belirli seanslar şeklinde yapılır. Genellikle 1-3 hafta aralıklara yapılmaktadır. Yani bu kısa sürede de gerçekleşebilir. Çünkü kişinin özellikle metabolizması çok hızlı çalışan kişiler için değişebilir. Lazerle akne tedavisi genellikle 4-5 seansla bitirilir. Ama bu süre daha da uzayabilir. Lazerle akne tedavisinin yanında krem ve ağızdan kullanılabilecek ilaç tedavi ile devam ettirilir.

Lazerle akne tedavisi sonrasında cildin durumu

Lazerle akne tedavisi uygulanırken cild ve gözeneklerin arasına girmiş olan karbon parçalarının patlatılıp cildin ve cilt altında olan dokuların yenilenmesi, cildin yağ oranını düzenlenmesi, aknelerin geçmesi ve gözeneklerin kapanması amaçlanmaktadır. Lazerle akne tedavisi sayesinde kalıcı bir şekilde cildin yağ üreten bezleri azalır ve küçülmektedir. Ve aknelerin oluşumuna sebep olan bakterilerin vücuttan uzaklaşmasın sağlanır. Lazerle akne tedavisinden sonra ciltte hafif bir kırmızılık ve kabuklanma meydana gelebilir. Yan etkisi fazla görülmez. Lazerle akne tedavisi uygulanırken cildin hassasiyetine ve uygulanan ışık düzeylerine dikkat edilmelidir. Çünkü cildi fayda yerine zarar verebilir. 

]]>
Akne Nedir https://www.akne.gen.tr/akne-nedir.html Thu, 29 Nov 2018 23:56:32 +0000 Akne Nedir; Yüz, boyun, omuzlar ve sırt bölgesindeki yağ bezeleriyle ilgili bir deri hastalığıdır.Ciltteki yağ bezelerinin iltihaplanması ile fazla sebum üretimi sonucunda gözeneklerin kapanması ve bakterinin(P.Acnes) kend Akne Nedir; Yüz, boyun, omuzlar ve sırt bölgesindeki yağ bezeleriyle ilgili bir deri hastalığıdır.Ciltteki yağ bezelerinin iltihaplanması ile fazla sebum üretimi sonucunda gözeneklerin kapanması ve bakterinin(P.Acnes) kendine ortam bulması ile oluşur. Genellikle 14-20 yaşları arasında gençlerde görülsede 40'lı yaşlara kadar cinsiyet, etnik köken fark etmeden görülebilir.

Akne kişinin dış görünümünü etkilediği için psikolojik olarak dış görünüşte bir hoşnutsuzluk yaratabilir. Bu da kişinin psikolojik olarak etkilenmesinde rol oynayabilir. Tedavi edilmeyen akneler "skar" denilen kalıcı,ciddi izler bırakabilirler. Tipik akne lezyonları ile aknenin ne tür olduğu belirlenebilir. 
Beyaz veya siyah noktalar, papüller (kırmızı kabartılar), püstüller (iltihaplı sarı kabartılar), nodüller (ağrılı, sert büyük kabartılar), kistler (içi dolu yumuşak kabartılar), skarlar (akne izleri) deride oluşan akne lezyonlarıdır. Aknenin tedavisi aknenin tipine göre doktor tarafından belirlenir.
Akne nin Sebepleri; 
 • Kalıtsal yatkınlık. 
 • Hormonal bozukluklar. 
 • Vücudun aşırı yağ üretmesi 
 • Kullanılan bazı ilaçlar 
 • Yüz bölgesine sürekli ve aşırı sürülen kapatıcı ve kremler 
 • Kadınlarda polikistik over denilen bir hastalık 
 • İçsel veya dışsal diğer sebepler dir. 
Akne Nedir Akne Tedavisi; Akne tedavisinde amaç hem akneleri kurutmak hemde yeniden akne oluşumuna engel olmaktır. Bu yüzden akne ilaçları tüm cilde yayarak uygulanır.Yüz günde 1-2 kez temizleyici jel ile yıkanmalı ve temiz tutulmalıdır. Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar cildi kurutup incelteceği için cilt daha hassas vede leke oluşumuna açık olmaktadır. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce mutlaka cilt tipine uygun olan güneş koruyuculardan sürülmelidir. Akşam yatmadan öncede yağsız bir nemlendirici kullanılmalıdır. Tedavi sırasında yağlı kozmetik ürünlerden uzak durulmalıdır.
]]>
Akne https://www.akne.gen.tr/akne.html Fri, 30 Nov 2018 18:21:11 +0000 Akne, halk arasında sivilce olarak bilinmektedir. Ergenlik döneminde çok sık karşılaşılan bir cilt hastalığı olarak tanımlanabilir. Yağ bezi kanallarının ciltte yoğun bir yağ tabakası ile tıkanması, fazla yağ Akne, halk arasında sivilce olarak bilinmektedir. Ergenlik döneminde çok sık karşılaşılan bir cilt hastalığı olarak tanımlanabilir. Yağ bezi kanallarının ciltte yoğun bir yağ tabakası ile tıkanması, fazla yağın cilt dışına atılamaması nedeniyle oluşum gösterir. Hemen hemen herkeste belli bir dönem oluşum göstermektedir. Bazen vücut dışarıdan bir müdahale ihtiyacı duymadan akne kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Ancak kendiliğinden tedavi edilmediğinde problem git gide artarak estetik anlamda ciddi sorunlara yol açabilir. Bu tür vakalarda aknenin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Akne Nasıl Oluşur

Yağ bezleri sebum adında bir madde salgılar. Bu madde normalde kıl follikülleri boyunca ilerleyerek cilt üzerine çıkar. Akne oluşumunda sebum follikül içinde kalarak dışarı çıkması imkansızlaşır. Akne daha çok yüz, boyun, sırt, göğüs ve omuzlarda oluşum gösterir. Akne lezyonları siyah nokta şeklinde oluşursa bu durum komedon olarak tanımlanır. Şişkin, iltihaplı ve kırmızı olanlar ise nödül, papül ya da püstül olarak tanımlanmaktadır.

Akne Neden Oluşur

Genetik Faktörler: Akne genetiğe bağlı olarak gelişebilen bir sorundur. Anne, baba ya da kardeş yaşamının bir bölümünde akne ile mücadele etmişse çocuklarda akne oluşma riski oldukça fazladır.

Hormonlar: Vücutta androjen hormonu yüksek seviyelerde üretildiği zaman akne oluşabilir. Androjen seviyesi genellikle 11-15 yaş arasında üst seviyelerde seyreder. Dolayısı ile ergenlik döneminde akne vakasına daha çok rastlanır.

Bakteriler: Folliküllerin tıkanması bakteri üretimine zemin hazırlar. Bu ortamda yaşayan bateri türü P.Acnes adlı bakteridir. Bu bakteri türü sebum ile beslenir ve her ciltte mutlaka bulunur. Follikül tıkandığında ise içi sebumla dolar ve bölgede bakteri giderek artar. Bakterinin ürettiği maddeler hem follikül içinde hem de ciltte inflamasyona yol açar. Bu durum dışarıdan akne olarak ortaya çıkar.

Akne

Artan Sebum Üretimi: Yağ bezleri androjenler tarafından uyarılır ve ardından sebum salgılanmaya başlar. Yağlı sebum folliküllerin içinde toplanarak cilt dışına doğru hareket eder. Sebum üretiminde yaşanan artma kıl follüküllerinde tıkanmaya ve siyah noktalara yol açar.

Akne Tedavisi

Akne tedavisinde farklı birçok yöntem kullanılmaktadır. Tedavide sonuca ulaşmak oldukça uzun sürer. Akne tedavisinde kullanılan yöntemler, krem tedavisi, ilaç tedavisi, cilt mezoterapisi, kimyasal ve bitkisel peeling, medikal cilt bakımı ve lazer tedavi yöntemleridir.

Krem Tedavisi: Kremler cilde farklı yöntemler ile direkt olarak uygulanır. Ergenlik döneminde oluşum gösteren akneler için oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.

İlaç Tedavisi: Krem tedavisinden yanıt alamayan kişilerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. İlaç ağız yolu ile alınır. Bu tedavi yöntemi orta ve şiddetli akne vakalarında kullanılır. Ayrıca krem tedavisi ile birlikte kullanıldığında daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Cilt Mezoterapisi: Dışarıdan uygulanan kremler daha çok cildin üst kısmında etkilidir. Fakat cildin nemini kazandırmak ve cildi beslemek için alt tabakadaki hücrelere ulaşmak gerekir. Cilt mezoterapisinde enjeksiyon yöntemi ile cilt altına ulaşılarak akne tedavi gerçekleştirilebilmektedir.

Bitkisel Peeling: Akne tedavisi için salisilik asitlerle yapılan tedavi şeklidir. Salisilik asitler cildin üst tabakasında etki sağlar. Bitkisel peeling tedavisi 15 gün ara ile birkaç seansta tamamlanır. Cilt mezoterapisi tedavisinden sonra tamamlayıcı olarak da kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Medikal Cilt Bakımı: Cilt bakımını sağlamak, cildin nem oranını kontrol altında tutmak, cildi akne gibi sorunlardan korumak için vitamin ve antioksidan içeren ürünler kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Yine cilt mezoterapisinden sonra da tamamlay]]> Akne İzi https://www.akne.gen.tr/akne-izi.html Sat, 01 Dec 2018 06:56:59 +0000 Akne izi, çok sık karşılaşılan bir cilt problemidir. Daha çok ergenlik döneminde oluşum gösterir ve tedavi edilmediği sürece kalıcı izler bırakabilir. Deride yağ miktarı fazla olan alanlarda oluşum gösterir. 12- Akne izi, çok sık karşılaşılan bir cilt problemidir. Daha çok ergenlik döneminde oluşum gösterir ve tedavi edilmediği sürece kalıcı izler bırakabilir. Deride yağ miktarı fazla olan alanlarda oluşum gösterir. 12-18 yaş aralığında deride yağ oranı arttığı için yağ bezelerinde bozulma yaşanır. Bu durum karşısında cilt yüzeyinde iltihap içerikli ve kırmızı şişlikler meydana gelir. Akne, yüz haricinde kol, göğüs, sırt ve bacaklarda da görülebilir. Bu oluşumlar tedavi edilmezse kalıcı izler bırakır.

Aknelerin geçmesi ile cilt yüzeyinde kalan izleri tedavi etmek için farklı yöntemler kullanılabilir. İlaç tedavisi, lazer, maske tarifleri ve peelingler akne izleri için kullanılabilir. Akne sonrası oluşan izlerin tedavisi oldukça uzun zaman alır. Bu nedenle tedavi aşamasında çok sabırlı olunması gerekir.

Akne İzi Nasıl Geçer

Akne İzi İçin İlaç Tedavisi: İlaç tedavisi daha çok aknelerin geçmesi için kullanılan bir yöntemdir. Akne izleri için krem ve peeling yöntemleri tercih edilmektedir. Krem kullanıldığında sonuca 1 yıl kadar bir süre içinde ulaşılır. Krem tedavisi boyunca güneşten korunmak tedavinin seyri için çok önemlidir. Tedavi boyunca güneş koruyucu krem kullanılmalı ve çok güneşli havalarda sokağa çıkmamaya özen gösterilmelidir.

Akne İzi İçin Lazer Tedavisi: Akne izini tedavi edebilmek için en etkili yöntemlerden biri lazer tedavisidir. Lazer tedavisinde cilt altına nüfus eden ışınlar ile izlerin kaybolması sağlanır. Tedavi süreci krem tedavisine nazaran oldukça kısa olsa da tedavi maliyetli olduğu için çoğu kişi tarafından tercih edilmemektedir.

Akne İzi İçin Kimyasal Peeling Tedavisi: Kimyasal peeling yöntemi ile akne izlerinden kısa sürede kurtulmak mümkündür. Tedavi boyunca cildin çok iyi korunması ve kremlerle cilde destek olunması gerekir. Sonuca ulaşmak için birkaç seans yeterli olur.

Akne İzi

Akne izlerini geçirmek için kozmetik ürünler, maskeler ve farklı bakım ürünleri de kullanılabilir. Bu yöntemler ile de akne izleri zamanla azalabilir. Ancak kesin sonuca ulaşmak için ve vakit kaybetmemek için yukarıda sayılan yöntemlere başvurmak gerekir.

Akne İzini Gidermek İçin Maske Tarifi

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 tane yumurta beyazı
 • 2 kahve kaşığı süt

Hazırlanışı Ve Uygulanışı: Uygun bir kaseye yumurta beyazı alınır ve kar gibi olana kadar çırpılır. Üzerine bal ve süt eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen maske cilde yedirilerek sürülür. Yaklaşık 10 dakika bekletildikten sonra cilt soğuk su ile yıkanır. Maske haftada 2 defa uygulanabilir.

Akne İzi İçin Elma Sirkesi Maskesi

 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
 • 1 çorba kaşığı su

Hazırlanışı Ve Uygulanışı: Elma sirkesi su ile seyreltilir. Karışım gece yatmadan önce kullanılmalıdır. Bir parça pamuk karışıma batırılarak gece cilt silinir. Ciltte 30 dakika bekletildikten sonra bol su ile temizlenir. Uygulamanın ardından cilde kaliteli bir nemlendirici sürülür.

Akne İzi İçin Peeling Tarifi

 • 1 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 çorba kaşığı su

Hazırlanışı Ve Uygulanışı: Şeker suyun içine eklenerek eritilir. Elde edilen şekerli su ile cilt masaj yapılarak silinir. 10 dakika bekletilerek cilt bol ılık su ile yıkanır.

]]>
Akne Vulgaris https://www.akne.gen.tr/akne-vulgaris.html Sat, 01 Dec 2018 15:41:11 +0000 Akne vulgaris, Hayatımızda çok sık karşılaştığımız dermatoloji (cilt) rahatsızlığı, genel olarak ergenlik çağında başlar ve uygun tedavi görülmezse ciltte kalıcı izler ve lekeler bırakabilir. Cildin yağ oranı bakım Akne vulgaris, Hayatımızda çok sık karşılaştığımız dermatoloji (cilt) rahatsızlığı, genel olarak ergenlik çağında başlar ve uygun tedavi görülmezse ciltte kalıcı izler ve lekeler bırakabilir. Cildin yağ oranı bakımından yüksek olan bölgelerinde oluşur ve ciltte kırmızı sivilce, siyah nokta ve kist olarak kendini gösterir. Ergenlikte derinin altındaki yağ oranı artar ve buna dayalı olarak yağ bezleri bozulur. Deride kızarmış şişlikler ve iltihaplanmalar oluşur. Sırt, omuz, yüz, göğüs, boyun bölgesinde görülür. Özellikle yüz genelindeki sivilceler, gerekli tedavi uygulanmadığında kalıcı lekeler bırakır ve ömür boyunca devam edebilir. Bu da sivilcelerle yüzünde iz kalan kişilerin psikolojik olarak yaşam kalitesini etkiler.İltihaplı olan sivilcelerede püstül denir. 

Sivilce nasıl oluşur

Yağ bezlerinin çok fazla bölümü kıl diplerinin içinde bulunur. Yağ bezleri adı Sebum olan bir madde salgılar. Yağ özelliği olan Sebum cildi korur. Sebum eğer kıl diplerinde birikip, sıkışıp dışarıya çıkamazsa o zaman sivilceler oluşur. Bu sebeple bakterilerin oluşması için müsait bir ortam ortaya çıkar. 

Sivilce oluşumunu etkileyen faktörler

Cildimizde yaşayan p.acnes adlı bakteri çoğalınca akne de artar. Baba ve anne de varsa çocukta da olma olasılığı çoktur. Bunun yanında hormanlar da sivilce oluşumunda etkilidir. Aşırı terleme de sivilceleri arttırır. Uzun süre güneş ışığında kalmak da sivilceleri çoğaltır. Sivilceleri kapatmak için kullanılan zararlı kozmetik ürünleri de sivilceleri çoğaltır. Stres de sivilceleri arttırır. Adet döneminde hormonlar değiştiği için sivilceler artar. 

Akne Vulgaris
Sivilce için yapılması gerekenler

Cilt temizliğine önem verilmesi gerekir, cilt günde iki defa tahriş etmeden güzelce yıkanması lazım, düzenli olarak haftada 3 Kez cilt maskesi yapmak lazım, gözeneklerin açılması için buhar banyosu yapmak gerekir, düzenli uyku uyumak, en son cilt için rezene ve ıhlamur çayı içilmesi gerekir. 

Sivilce tedavisi

Sivilce tedavisi uzun bir süreç ister, geç iyileşir. Mutlaka dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Bu hastalık için kullanılan çok fazla ilaç vardır. Siz kesinlikle hekiminizin cildiniz için tavsiye ettiği ilacı kullanın. Sivilce oranı çok olan hastaya antibiyotik tedavisi uygulanabilir. 3 ay kadar sürebilir. Cilt için kullanılan sabunun yumuşak bir sabun olması  hem yağlanmayı azaltır ayrıca tedaviye de yardımcı olur. Fakat bu sabun kesinlikle cildi çok kurutmaması gerekir. Sivilcelerimizi tahriş eden giysileri kullanmamaya özen gösterilmesi lazım. Sivilceleri sıkmak, oynamak, kaşımak leke ve iz kalma ihtimalini çoğaltır. Mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. 
]]>
Akne Nasıl Geçer https://www.akne.gen.tr/akne-nasil-gecer.html Sun, 02 Dec 2018 14:28:32 +0000 Akne Nasıl Geçer Genellikle yüz, boyun, sırt, omuz ve kolların üst tarafında görülen akneler yağ kanallarını tutan bir hastalık olup, çoğunlukla yağlı deri yapısına sahip kişilerde görülmektedir. Ergenlik çağında Akne Nasıl Geçer Genellikle yüz, boyun, sırt, omuz ve kolların üst tarafında görülen akneler yağ kanallarını tutan bir hastalık olup, çoğunlukla yağlı deri yapısına sahip kişilerde görülmektedir. Ergenlik çağında sıklıkla görülen akne genellikle 20’li yaşlardan 40'lı yaşlara kadar ve zamanla ilerleyen yaşlarda da görülebilmektedir. Bunun yanı sıra, tedavi edilmediği zaman kişilerde iz kalabilmektedir. Bu durum da kişide psikolojik sorunlar yaratacağı için akne şikâyeti olan kişinin mutlaka bir dermatologa gözükmesi ve tedavi olması gerekmektedir.

Kıl kesesini saran kanal yüzeyinde ve yağ üreten yağ bezlerinde sıklıkla akne oluşabilmektedir ve cilt hücreleri de diğer hücreler gibi kendini devamlı olarak yenilemektedir. Tamamen atılamayan ve ciltte kalan ölü hücreler ise, yağ ve kıl keseciklerinde tıkanma olmasına sebep olabilmektedir. Akne oluşmasını önlemek ve akneden korunmak için alınması gereken bazı önlemler mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

Akne Nasıl Geçer

 • Güneşlenmenin akne problemi olan kişilere iyi geldiği düşünülse de, aslında aşırı güneşlenme cilt tabakasını kalınlaştırmakta ve ciltteki gözeneklerin tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu bakımdan, akne problemi olan kişinin aşırı güneşten korunması gerekmektedir. Bunun için kişinin cilt yapısına uygun UVB ve UVA koruma faktörlü güneş kremleri her eczanede kolayca bulunabilmektedir.
 • Cilt sağlığı için oldukça önemli bir nokta, cildi temiz tutmaktır. Ancak sürekli yıkanan bir cilt zamanla tahriş olmaktadır. Bu sebeple de kişinin yüzünü aynı gün içinde 2 ya da 3 kereden fazla yıkamaması gerekmektedir.
 • Cilt problemlerinin oluşmaması için kişinin cildini bu bakterilerden koruması gerekmektedir. Bunu birkaç basit alışkanlık elde ederek yapmak mümkündür. Bunun için yapılması gereken ilk şey ise, kişinin düzenli olarak ellerini yıkaması ve ellerini temiz tutmaya gayret etmesidir. Bunun yanı sıra, sürekli olarak ellerini yüzüne götürme alışkanlığı olan kişilerin bu alışkanlıklarında bir an önce kurtulmaya çalışması gerekmektedir.
 • Bilindiği gibi stres birçok hastalığın ve cilt problemlerinin oluşmasında etkili olan önemli bir etkendir. Günlük hayat içerisinde cildin daha fazla yağ salgılamasını sağlayan kortizol hormonunu salgıladığı için, stresten kaçmak oldukça zor olsa da, bunu en aza indirmek diğer hastalıkların yanı sıra, cilt hastalıkları için de faydalıdır.
 • Sağlıklı bir cilt için egzersiz yapmak çok önemlidir. Ancak, egzersiz yaparken kişi terlemektedir ve egzersiz sırasında ciltte makyaj olması durumunda akne oluşumuna zemin hazırlanmaktadır. Bu sebeple de, kişinin spor yapacağı zaman kesinlikle makyaj yapmaması ya da yüzünde makyaj var ise bunu temizlemesi gerekmektedir.
 • Vitamin desteği kullanan kişilerin bunu iyot miktarına dikkat ederek yapmaları gerekmektedir. Çünkü uzman görüşlerine göre, 120 ile 150 miligramdan daha fazla iyot içeren vitaminin günlük olarak vücuda girmesi cilt üzerinde akne oluşumuna neden olabilmektedir.

Tüm bunlar düzenli olarak dikkat edilmesi gereken önlemlerdir. Bunlara dikkat ederek bir yaşam sürülmesi halinde ciltteki akne oluşumu en aza inecek ve belki tamamen yok olabilecektir. Sağlıklı günler dilerim…

]]>
Akne Tedavisi Lazer https://www.akne.gen.tr/akne-tedavisi-lazer.html Sun, 02 Dec 2018 15:49:31 +0000 Akne Tedavisi Lazer, Birçok kişi şu anda akne tedavileri gerçekleştirmediği için kalıcı cilt izlerini yok etmekte zorlanmaktadır. Çünkü ileri dönemlerde eskiden çıkmış akneler kalıcı izler bırakmaktadır. Akne tedavile Akne Tedavisi Lazer, Birçok kişi şu anda akne tedavileri gerçekleştirmediği için kalıcı cilt izlerini yok etmekte zorlanmaktadır. Çünkü ileri dönemlerde eskiden çıkmış akneler kalıcı izler bırakmaktadır. Akne tedavileri ise belirli bir periyodik şekilde ilerlemektedir. Bunlar ilk olarak krem ve merhemler uygulanır. Sonraki aşama ise antibiyotik içerikli haplar verilerek iltihaplı aknelerin direk olarak vücuttan atılması sağlanmaktadır. Bir diğer tedavi yöntemi ise lazer tedavisidir. Lazer tedavisi diğer alternatiflere oranla maliyet olarak yüksektir. Bundan dolayı lazer tedavisi ülkemizde pek tercih edilmemektedir. Akne tedavisi lazer, genel olarak tedavisini gerçekleştirenlerde aknelerin daha hızlı yok olduğu ve hiçbir şekilde kalıcı cilt lekelerine neden olmamaktadır. Akne tedavilerinde, lazer tedavisini diğer seçeneklerden ayıran en büyük özelliğide kısa sürede başarı sağladığı ve kalıcı lekelerin olmayacağına garanti vermesinden dolayı tercih edilmektedir. Akne tedavileri diğer seçeneklerde krem ve merhemlerde minumum 3-4 ay kadar etkili olmaktadır. Ve ortalama bir yıla kadar krem ve merhem tedavisi gerçekleşmektedir. Aynı şekilde hormon düzenleyeci ve antibiyotik içerikli haplarda bu sürede 2-8 ay kadar devam edilmektedir. Akne tedavisi lazerde böyle bir durum söz konusu değildir. Maksimum 4-5 ay sonra aknelerden kurtulabilirsiniz. Akne tedavisi lazer olduktan kısa bir süre içerinde akneler kurutulduğundan zaman ilerledikçe periyodik bir şekilde azalmaktadır. Bundan dolayı akne tedavisi lazerde, oldukça önemli ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir..

Akne Tedavisi Lazer
Akne Tedavisi Lazer Gerektiren Durumlar; akne tedavisi lazer için gerektiren durumlar genel olarak yüzümüzde çıkan aknelerin lazerle tedavi edilmesini gerekli kılan şartları maddeler halinde sıralayacak olursak;
 • Akne tedavisi lazer, öncelikle ilaç tedavilerinde birçok krem ve merhemle haplar gibi ilaçlar kullanılmış ve hiç bir şekilde ilaçların faydası olmamışsa akne tedavisi lazer önerilir. 
 • Akne tedavisi lazer, akne tedavileri sürecinde diğer ilaç tedavileri uzun bulunuyorsa akne tedavisi önerilebilmektedir. Akne tedavisi lazer diğer tedavi süreçlerine göre kısa sürede etkisini göstermektedir. Bundan dolayı kısa sürede tedavilerini geçirmiş olursunuz.
 • Akne tedavisi lazer, kişiden kişiye cilt yapısı farklı olduğundan bazı insanlarda çıkan akneler genel olarak kalıcı izler yapacağı saptanan akne türlerinde ise doktor tarafından ilaç kullanılması yerine akne tedavisi lazer uygulanması önermektedir.
Akne Tedavisi Lazerin Gerçekleştirilmesi Ve Tedavi Süreci; Akne tedavisi lazerin gerçekleştirilmesi ve tedavi süreci ile ilk olarak hastanın cilt durumu ve oluşan aknelerin yapısı saptanır. Ardından akne tedavisi lazer, seans sayısı uzman bir doktor tarafından belirlenerek tedaviye geçilir. sonrasında uygulan lazer tedavisi çeşitine karar verilirek tedaviye geçirilir. Tedavi süresi genel olarak seans sayısı kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak akne tedavisi lazer 5-6 seans olarak gerçekleşir. Bu süreç içinde kesinlikle cildinizi güneşte korumalısınız. Akne tedavisi lazerle birlikte krem ve merhemler ile ilaçları kullanabilirsiniz. Özellikle krem ve merhemlerde güneşten koruma sağlayan krem ve merhem türlerini ile ilaçlarını kullanabilirsiniz. Hiç bir şekilde akne tedavisi lazer için sakıncalı bir durum söz konusu değildir.
]]>
Imex Akne Kremi https://www.akne.gen.tr/imex-akne-kremi.html Mon, 03 Dec 2018 12:44:24 +0000 İmex akne kremi, birçok kullanıcı tarafından akne tedavisinde etkisi görülmüş bir kremdir. Eczanelerde akne kremi bulunur ancak bakanlıktan onaylanmış imex akne kremi tavsiye etmek onaylanmış olması se
İmex akne kremi, birçok kullanıcı tarafından akne tedavisinde etkisi görülmüş bir kremdir. Eczanelerde akne kremi bulunur ancak bakanlıktan onaylanmış imex akne kremi tavsiye etmek onaylanmış olması sebebi ile önemlidir. İmex akne kremi hakkında bakanlık onaylıda olsa bilinmesi gereken bilgiler şunlardır. İçeriği aynı fondoten krem gibi olması sebebi ile beyaz tenli kişiler arasında fondoten olarak ta kullanılıyor. İmex akne kremi içeriğinde aktif madde olarak tetraksilin hidroklorid bulunur. Diğer bütün maddeleride sıralarsak şayet beyaz vazelin, orta zincirli trigliserid, kahverengi demir oksid, titanyum oksid, kırmızı demir oksid bulunur.

İmex akne kremi nasıl kullanılır

Teninizde bulunan siyah noktalar ve ayrıca sivilcelerin oluşumuna karşı kullanılan etkili bir kremdir. İmex akne kremini hekiminize reçetelendirip eczanelerden temin edebilirsiniz.

İmex akne kremi cildinize sürmeden önce diğer tüm bakımlarda olduğu gibi cildinizi iyice temizlemeniz gerekir. Çünkü temiz cilde uyguladığında daha etkili verim alınır.

Cildinize sürerken akne oluşmuş bölgeye yavaşça masaj yaparak sürünüz. Sürüldükten sonra güneşe çıkmamaya özen gösterin. 

Imex Akne Kremi
Sabah ve akşam olmak üzere iki defa akne oluşan bölgeye uygulanır. 

İmex akne kreminin en güzel tarafı aknenin üzerine direk 
uygulandığından yüzümüzdeki kötü görüntüyüde kapatır, kapatıcı özelliği en bütük avantajlarından biridir.

İmex akne kremi ilk 14 gün aralıksız olarak sürülmeli daha sonra 7 günlük bir ara verilerek tekrar aynı düzene devam edilmelidir. 

İmex akne kremi kullanılmaya başlanıldığından 1 ile 3 hafta içerisinde netice alınmaya başlanır.

Şayet 2 sefer kullanmanız ve bitirmeniz durumunda sivilceler hala yüzünüzde çıkmaya devam ediyorsa hekiminize başvurup tedavi olmanız en doğru seçim olur. Bu imex akne kremini prospektüsünde yazıldığı doz ayarında kulanılması gerekir. Fazla dozda kullanmak tedavide avantaj değil dezavantaj  yaratır.Kremlerin açılış süresinden itibaren kullanım süreleri 2 senedir.
]]>
Akne Ne Demek https://www.akne.gen.tr/akne-ne-demek.html Tue, 04 Dec 2018 11:49:37 +0000 Akne Ne Demek, En sık rastlanmakta olunan deri problemlerinden biri olan akne, ergenlik dönemiyle başlayan, yüzde yada sırt bölgesinde meydana gelen siyah nokta, beyaz nokta, iltihaplı bir şekilde oluşan kızarık sivil Akne Ne Demek, En sık rastlanmakta olunan deri problemlerinden biri olan akne, ergenlik dönemiyle başlayan, yüzde yada sırt bölgesinde meydana gelen siyah nokta, beyaz nokta, iltihaplı bir şekilde oluşan kızarık sivilceler ve bazen deri altında meydana gelen kist şeklindeki belirtilere denilmektedir. Her birey kesinlikle ergenlik döneminde bu sorunla karşı karşıya kalmıştır. Akne diğer bir adıyla halk arasında sivilce olarak bilinir. Günümüzde en çok rastlanmakta olan cilt rahatsızlıklarının başında gelmektedir. Herkes pürüzsüz bir cildi sahip olmayı ister özellikle de bayanlar fakat akne oluşumu aynı zamanda bireyin diş görünüşünü de olumsuz olarak etkilemektedir. Akne, her 100 kişiden 85'inin bir dönem bu problemle karşılaşmış olduğu, siyah yada beyaz noktalar, birçok türden sivilceler ve kötü oluşumlu kistler gibi meydana gelen, ciltte oluşan yağ bezlerinin oluşturduğu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal yoğunlaşmış bir yağ kütlesi oluşumuyla tıkanır ve bu şekilde tıkanan gözeneklere akne adı verilir.

Akne en basit anlamıyla, yağ bezlerinde veya daha genel anlamda kıl köklerinde meydana gelen bozulmalar anlamını taşır. Bilinen adıyla aynı olan akne vulgaris yani cildin kronik iltihabi hastalığı olarak sınıflandırılmaktadır. Akne sivilcelerin, siyah veya beyaz noktaların oluşumuyla belirti göstermektedir. Akne oluşumu genel itibariyle yüz bölgesinde, boyun kısmında, göğüs bölgesinde, sırt bölgesi ve kollarda görülmektedir. Vücudun başka bölgelerinde ise nadiren ortaya çıkmaktadır. Akneler çok hafif gelişebileceği gibi aşırı şiddetli olarak ilerleme gösterebilir. Akne çoğunlukla ergenlik ve ergenlik öncesi dönemde bulunan kişileri olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Her dört ergenden üçünde akne oluşumuna kesinlikle rastlanır. Erkek yada bayan fark etmeksizin iki cinste de görülür fakat ergen erkek çocukları kızlara nazaran daha uzun ve ağır aknele oluşumlarına sahip olurlar. Ancak akne oluşumuyla karşı karşıya kalan kişiler sadece ergenlerle sınırlı olmamaktadır. Birçok yetişkin erkek ve kadın kişiler de akne patlamasına mustarip olmaktadır. Ayrıca bebekler de dahil olmak üzere çocuklarda da görülür.

Akne Ne Demek

Akne Çeşitleri: Lesion (lezyon), Lesion (lezyon), Papule, Pustule (sivilce) olarak bilinmektedir. 

Akne problemi olan kişilerin günde iki kere yüzünü yumuşak bir sabunla yıkaması gereklidir. Kullanılan sabun bezi mutlaka her gün değiştirilmelidir. Aksi taktirde sabun bezinin ıslak olmasından dolayı bakteriler çoğalma gösterir. Akne problemi olan kişilerin sık sık ellerini yıkaması gereklidir. Elleri mümkün mertebe yüzden uzak tutmak gereklidir. Yüzde oluşan sivilceleri sıkmaktan, kopartmaktan, kaşımaktan ve sürtmekten kaçınmak gereklidir. Bu şekilde yapılan yanlış hareketler yüzünüzde iz kalmasına sebep olabilir. Haftada en az iki kere saçlarınızı şampuanla yıkayın. Saçlarınızın yüzünüze değmemesine özen göstermelisiniz. Eğer belirli yiyeceklerin akne oluşumunu tetiklediğini düşünüyorsanız o yiyeceklerden uzak durmayı deneyin.Yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçının. Güneş ışınlarına sürekli olarak maruz kalmayın. Stresten uzak durun. 

Akne teşhisi mutlaka dermatolog muayenesiyle koyulmalıdır ve bu değerlendirme kesin olarak yapıldıktan sonra tedavi altına alınmalıdır. Çünkü başka birçok deri hastalığı da akne benzeri bir görünüme sahip olabilir. Akne oluşumunun tipi, şiddeti ve yaygınlığı tedavi seçiminde önemli rol oynamaktadır. Akne tedavisi kişinin akne oluşumuna ve aknenin şiddetine göre yapılırken bazen aynı hastada bile zaman zaman farklı tedaviler uygulanabilir. Kullanılan her tedavide, tedavinin yan etkileri bulunurken, doğal olarak kullanılan krem, jel losyon gibi ürünler deride kuruma oluşumu, pullanma oluşumu, kızarıklık veya tahriş oluşabilir. Dolayısıyla akne tedavisine başlarken muhtemel olarak oluşacak olan yan etkilerin doktora sorulması ve nelere dikkat edilmesi ge]]> Akne Tedavisi Evde https://www.akne.gen.tr/akne-tedavisi-evde.html Tue, 04 Dec 2018 20:47:30 +0000 Akne Tedavisi Evde, Cildin iltihabının yüzümüzün, sırtımızın, kollarımızın ya da diğer bölgelerin belli yerlerinde dışarı taşmış gibi görünen sıvımsı ve irin görünümüne akne demekteyiz. Akneler sivilce, siyah nok Akne Tedavisi Evde, Cildin iltihabının yüzümüzün, sırtımızın, kollarımızın ya da diğer bölgelerin belli yerlerinde dışarı taşmış gibi görünen sıvımsı ve irin görünümüne akne demekteyiz. Akneler sivilce, siyah nokta, beyaz nokta gibi cilt sorunlarındandır. Ne yazık ki akneler biz ne kadar sevmesek ve istemesek de bizim cildimizi kolay kolay terk etmezler. Bazen bizim yanlış yöntemlerimiz, bazen günlük yaşamın yoğunluğunun sonucu, bazen de hormonsal bir nedenden dolayı akneler sürekli kendini gösterir. Peki bu akneler için ne yapmalıyız. Öncelikle aknelerimizin neden çıkmış olabileceğini bir bulalım. Bunun için ne yapmamız gerektiğine karar verebilir doğru tedavi yolunu seçebiliriz. Akne tedavisi evde, klinikte, güzellik merkezlerinde farklı yollarla çözülmeye çalışılmaktadır. 


Akne Oluşumunun Nedenleri 
 • Beslenmeden kaynaklı olarak oluşabilirler. Cips, kola, hamburger ve diğer zararlı gıdalar bunlara örnek verilebilir. 
 • Okul ve iş stresinden kaynaklı olarak oluşabilirler. Özellikle sınav dönemlerinde, önemli toplantılar ya da organizasyonlarda, düğün, nişan, 
 • Taşınma ya da boşanma, hastalık, stres, aile ve geçim derdi gibi dönemsel stres ve endişenin arttığı zamanlarda oluşabilir. 
 • Uykusuzluk, yorgunluk, telaş gibi tempolu bir dönemin sonucunda oluşabilir. 
 • Gelişim çağındaki çocukların hormonların düzensiz çalışması ve hızlı büyüme sonucunda ergenlik dönemini kapsayan yıllarda artabilir
 • Cildin temizlenmemesi, 
 • Çevrenin kirli olması ya da cildin temiz hava alamaması 
Akne Tedavisi Evde
Akne Tedavisi Evde Nasıl Yapılır 

Eğer kliniklerde tedavi görecek boyutta değil diyorsanız ya da güzellik merkezlerinin maddi yükünü kaldıramam diyorsanız belli yöntemlerle evde kendiniz de akne oluşumunu azaltabilir ve bitirebilirsiniz. Hem daha maliyeti düşük hem de hijyen açısından tereddütsüz olabilirsiniz. Öncelikle aknenin çıkma sebeplerini bularak una yönelik bir çözüm bulmalısınız. Akne oluşumunu engellemek ve uzun vadeli bir tedavi yöntemi bulmak adına bazen hatalar yaparak aknelerin daha da yayılmasını sağlarız. Eğer yaş aralığınız büyüme ve gelişim döneminde ise bu sürecin doğal bir süreç olduğunu unutmamalısınız. Bunun yanında yapmanız gerekenler ilk olarak bolca sebze, meyve ve protein alarak içeriden bir bakım uygulamak olacaktır. Aynı zamanda sabah ve akşam yatmadan önce cildinizi ılık su ile ve bir cilt temizleme jeli ile arındırmak olacaktır. Bunun için yağlı, karma ya da kuru bir cilt tipinden hangisine sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Uygun cilt bakım ürünleri kullanmak da son derece önemlidir. Yine düzenli olarak su tüketimi cildinizin nem değerini de korumanızı sağlar. Aynı zamanda stresten uzak kalmalı, evde kendinizin masaj yaparak yüzünüzü rahatlatmalısınız. Oluşan akneleri temizlemek için önce biraz buharda kalarak yumuşamasını sağlayınız. Ardından akne temizleme çubuğu yardımıyla akneleri temizleyiniz. Elinizle ve tırnağınızla bu işlemi yapmak cildi hem tahriş eder hem de ciltte iz bırakır. Bu işlem sonrası yine bir cilt temizleme maskesi ya da jeli ile cildinizi temizleyip, durulayınız. Cildinize toniğinizi de uygulayarak biraz rahatlamaya bırakınız. Dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi kullanınız. Evde yapacağınız bir başka akne tedavi yolu ise zeytinyağı ile cilde masaj yapmanız. Zeytinyağı ve bal karışımını yüzünüze uygulayarak daha pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz. 
]]>
Akne Lazer Tedavisi https://www.akne.gen.tr/akne-lazer-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 15:45:48 +0000 Akne Lazer Tedavisi, Akne, günümüze özellikle gençlerde görülen önemli problemlerden biridir. Bu sorun istenmeyen ve uygun olmayan zamanlarda özellikle cildinizde olmak üzere vücudunuzda belirerek estetik problemler yaşamanız Akne Lazer Tedavisi, Akne, günümüze özellikle gençlerde görülen önemli problemlerden biridir. Bu sorun istenmeyen ve uygun olmayan zamanlarda özellikle cildinizde olmak üzere vücudunuzda belirerek estetik problemler yaşamanıza neden olabilmektedir. Ayrıca akneler, küçük boyutlarda görüldüğü kadar büyük boyutlarda da görülerek estetik görünümün yanında kişide ağrı ya da sancı gibi problemlere neden olmaktadır. Fakat günümüzde bu tür sorunların çözümü çok daha kolaylaştırılarak insanların hayatında bu tür problemlerin ortadan kalkması sağlanmaktadır. Vücutta görülen aknelerin birçok tedavisi vardır. Bu tedavilerden bir tanesi akne lazer tedavisi olarak bilinmektedir. Bu yöntem dünyanın diğer birçok ülkesinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ülkemizde ise son yıllarda aktif olan lazerle akne tedavisi yöntem son derece geliştirilmiş ve buy tür problemlerin ortadan kaldırılmasında en büyük tedaviler arasına girmiştir. Özellikle aynı bölgede sürekli iyileşme göstererek tekrar çıkan aknelerde bu lazer yöntemi kesin bir çözüm vermektedir. Günümüzde birçok insan çok büyük ücretler ödemeden ve çok kolay bir şekilde istenmeyen aknalerden kurtulabilmektedir. Bu yöntemin başarı oranı yüzde 99 olarak ölçülmüştür.

Lazerle akne tedavisinde herhangi bir bıçak ya da dikiş gibi tıbbı işlemler uygulanmadığı için bu durum kişide herhangi bir iz kalması gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Bu yönü ile birçok kişinin dikkatini çeken bu yöntem son derece avantajlara sahiptir. Üstelik lazer yöntemi ile aknelerin tedavi edilmesi ile bu sivilceler diğer yöntemlere göre çok daha hızlı bir iyileşme göstermektedir. Böylece lazer yöntemi sizlerin zamanını çok fazla almadan ortadan kalkacaktır. Bu yöntem özellikle herhangi bir tıbbi ilaç kullanması yasak olan ve çok fazla zamanı olmayan insanlar için son derece avantajlı bir yöntemdir.  Akne lazer tedavisi en erken bir hafta içerisinde uygulanır en geç üç haftada komple sivilce ortadan iz kalmadan kaldırılır. Bu durumda sizlerde bu yöntemi uyguladıktan sonra memnun kalacaksınız. Eğer kişide herhangi bir ilaç kısıtlaması yok ise lazerle akne tedavisi yanında bu kişi ağızdan ve ciltten olarak birçok ilacı gönül rahatlığı ile kullanabilir. Böylece kişinin yüzüne ki akne çok daha kolay bir şekilde iyileşme gösterecektir.

Akne Lazer Tedavisi
Lazerle akne tedavisi yapılırken kişi kesinlikle herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Bu nedenle kesinlikle korkmak gibi bir durumunuz olmamalıdır. Çünkü cilt üzerine uygulanana ışınlarla sivilce yavaş yavaş yakılmaktadır. Bu durumda sadece küçük gıdıklanma durumları görülse de kişiyi rahatsız edecek herhangi bir ağrı meydana gelmez. Akne lazer tedavisi sonrasında meydana gelen durumlar genellikle lazer sisteminin çeşidine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu durumda meydana genellikle deride pembeleşme durumları ve kabuklaşmadurumları görülmektedir. Fakat bu durum hızlı bir şekilde dökülerek ortadan kalkacaktır. Sadece 1-2 gün boyunca pembeleşen bu bölge hızlı bir şekilde eski haline kavuşur. Bu şekilde aknelerden sorunsuz bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Çok küçük yan etkilerinden başka yan etkileri bulunmayan lazer yöntemini her yaştan kişiye uygulamak mümkündür. 
]]>
Akne Sabunu https://www.akne.gen.tr/akne-sabunu.html Thu, 06 Dec 2018 12:27:58 +0000 Akne sabunu, Akne halk arasında sivilce olarak bilinir. Akne genel olarak yüz bölgesinde, boyun bölgesinde, göğüs bölgesinde, sırt bölgesinde, omuz kısmında ve üst kollarda görülen, yağ kanallarını tutan bir cilt probl Akne sabunu, Akne halk arasında sivilce olarak bilinir. Akne genel olarak yüz bölgesinde, boyun bölgesinde, göğüs bölgesinde, sırt bölgesinde, omuz kısmında ve üst kollarda görülen, yağ kanallarını tutan bir cilt problemidir. Akne erkek yada bayan kişiler fark etmeksizin bütün kişilerde ve genel olarak bütün yaş gruplarında belirebilir. Genellikle ciddi bir seyir izlemez fakat kişiler akneleri kendi imkanlarıyla yok etmek istediklerinde yani oluşan akneyi sıkarak, oynayarak bitirmek istediklerinde oluşan akneler yüzde veya herhangi bir bölgede kalıcı belirtiler bırakacaktır. Bu hususta kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Aknelerin yok edilmesi için akne sabunu kullanmak uygun görülür.

Akne sabunu bileşimi gliserin allantoin panthenol laktik asit olmaktadır.

Kullanım Alanı: Yağlı ve akneli ciltler için temizleyici

Kullanım Önerisi: Akne sabunu, akneye eğilimli ciltlerde ve akne tedavisi sonrasında kullanımı uygun görülmektedir. Akneye eğilimli ciltlerin temizliği akne sabunuyla yapılır. Akne tedavisi tamamlandıktan sonra ki aşamada cildin sebum üretiminin dengelenmesi ve elde edilen gelişmenin devamlılığının sağlanması için cildin temizliğinde uygun görülür.

Akne Sabunu

Kullanım Şekli:

 • Gerektiği aralıkta kullanımı sağlanabilir.

Akne Sabunu Etkisi ve Özellikleri:

 • Cildin yağ dengesini önemli derecede dengede tutar,
 • Ciltte oluşan porları derinlemesine temizler ve ciltte oluşan deri tıkanmalarına engel olur,
 • Cildi kurutmaz, ciltte hassas yumuşaklık sağlar,
 • Cilde uygun pH maddesini cilde takviye eder,
 • Alkali madde içermez ve bundan dolayı cildin doğal olarak beslenmesine olanak sağlar,
 • Hassas ciltler için kullanımı uygundur,
 • Gerektiği sıklıkta kullanımı sağlanır ve kullanımında cildi yağlardan arındırır.

Akne sabunu etkisi:

 • Akne oluşumuna etki eden birçok etkisi vardır ve bu etkiler arasında ciltte yumuşaklık ve nemlilik sağlayarak cildin kurumasını engeller ve oluşan aknelerin giderilmesine olanak sağlar,
 • Yağ bezlerinin ve artan yağ üretiminin önlenmesine fayda sağlar,
 • Folikül yapının bozulması ve folikül ağızlarının tıkanıklığının giderilmesinde bu sabunun kullanımıyla tıkanan kısımların açılmasına olanak sağlanır,
 • Ciltte akne oluşumuna sebebiyet veren bakterilerin yok edilmesine imkan sağlar,
 • Akne tedavisi sırasında cilde kuruluk sağlayan klasik sabunlarla yada klasik cilt temizleyicilerle cildin temizlenmesinde yağ bezlerinin daha fazla olarak belirmesi ve aşırı yağ üretmeleri sonucunda bu sabunun kullanımı oluşan olumsuz faktörlerin giderilmesine olanak sağlar,
 • Hem cildin temizlenmesinde, ciltte oluşan porların açılması hem de yağ bezlerinin uyarılmasına yardımcı olur,
 • Akne sabunu istenmeyen cilt kurumasına yol açmadan akne oluşumuna meyilli olan ciltlerin aşırı yağlanmasını engeller,
 • Akne sabunu ayrıca hassas ciltleri tahriş etmeden özenli ve derinlemesine temizleme sağlar. Bu sabunun içermiş olduğu zengin temizleyicilerin yanı sıra, cilt bakımını ve koruyuculuğunu da yapan maddeler içermesiyle hem akne tedavisinin vazgeçilmez temizleyicisi olarak tedaviye iyi bir şekilde yardım sağlar hem de cildin yumuşak ve canlı görünmesine olanak sağlar,
 • Akne sabunu  çok hassas ciltlere kullanımı uygun olacaktır,
 • Akne sabunu cildin yenilenmesine, cildin nemli olarak kalmasına ve cildin korunmasına yardımcı olur.

Akne sabununun herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Akne sabunu ambalaj şekli: 100 gram olarak belirlenmiştir.

]]>
İbrahim Saraçoğlu Akne Tedavisi https://www.akne.gen.tr/ibrahim-saracoglu-akne-tedavisi.html Thu, 06 Dec 2018 22:24:10 +0000 İbrahim Saraçoğlu Akne Tedavisi, her birey hayatı boyunca ergenlik döneminde başlayarak belli bir yaşa kadar devam eden akne ya da sivilce sorunuyla uğraşmaktadır. Akne oluşumu genellikle ergenlik dönemin de yoğun y İbrahim Saraçoğlu Akne Tedavisi, her birey hayatı boyunca ergenlik döneminde başlayarak belli bir yaşa kadar devam eden akne ya da sivilce sorunuyla uğraşmaktadır. Akne oluşumu genellikle ergenlik dönemin de yoğun yaşanmaktadır. Birçok kişi ergenlik dönemini atlattıktan sonra akne oluşumuna daha az rastlamaktadır.Fakat bazı bireyler ilerleyen yaşlar da da akne sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu durum kişinin yapısı ile ilgilidir. Kişiler pürüzsüz bir cilt istedikleri için bazı ilaçlar ve kürler kullanmaktadır. Akne yaklaşık 100 yetişkinden 80'in de görülen bu problem, beyaz ve siyah noktalar, değişik türden sivilceler ve bazen de kistler halinde kendini gösteren, ciltte bulunan yağ bezelerinin salgıladığı yağın derinin üst kısmına geçişini sağlayan kanal yoğunlaşmış bir yağ kütlesi sebebi ile tıkanmaktadır. Bu tıkanmalara akne denir. 
Akne yanı sivilce tedavisi için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlunun doğal maske önerileri bulunmaktadır. Maden suyu ve elma sirekesi ile hazırlanan bu maske ile hem aknelerden kurulabilir hem de akne oluşumuna engel olabilirsiniz. 

İbrahim Saraçoğlu Akne Tedavisi
İbrahim Sarçoğlu'nun Akneleri Geçiren Maske Tarifi;

Bir çay bardağı maden suyu ile bir çay bardağı doğal elma sirkesini karıştırın. Günde sabah akşam olmak üzere 2 defa aknelerin yanı sivilcelerin üzerine uygulayın. Elde ettiğiniz karışımı bir pamuk yardımıyla masaj yaparak sürün ve yaklaşık 30 dakika belleyin. Akneler cildiniz de geçene kadar bu karışımı uygulamaya devam edin. Bu maskeyi yaparken dikkat etmeniz gerek nokta kullandığınız elma sirkesinin doğal olması ve asetik asit içermemesidir. Özellikle elma sirkesini marketten alıyorsanız asetik içerip içermediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. 
]]>
Akne Rozasea https://www.akne.gen.tr/akne-rozasea.html Thu, 06 Dec 2018 23:29:29 +0000 Akne rozasea,  Yüzün orta bölümünü tutan, kızarıklık ve kılcal damar genişlemeleri beraber seyreden, kırmızımsı ve iltihaplı sivilceler oluşturan bir cilt hastalığıdır. Özellikle teni beyaz olan insanlarda ortaya çıka Akne rozasea,  Yüzün orta bölümünü tutan, kızarıklık ve kılcal damar genişlemeleri beraber seyreden, kırmızımsı ve iltihaplı sivilceler oluşturan bir cilt hastalığıdır. Özellikle teni beyaz olan insanlarda ortaya çıkar. Koyu ten renkli olan insanlarda da görülebilir. 

Akne rozasea kimlerde görülür

Orta yaş hastalığıdır. Genelde 30' lu yaşlarda başlar.Çok nadir de olsa insanlar genç yaşlarda da rozasea olabilir. Erkeklerden daha fazla olarak kadınlarda görülür. Rozasea'nın sebebi bilinmemektedir. Damarsal olarak aşırı reaksiyon oluştuğu düşünülmektedir. Tansiyon, stres, mide hastalıkları, gıdaların sebep olduğu düşünülmüştür. Ancak netlik kazanmamıştır. Midede sorun yaratan Helicobacter pylori infeksiyonu akne rozasea ya sıklıkla eşlik ederler. Demodex ifade edilen bir bakteri türü yüzümüzde yağlı olan kısımlara yerleşirler. Yüz derisinde kızarma, iltihaplı sivilceler ve döküntü oluşturur. Kişiden kişiye bulaşır. Özellikle ortak kullanılabilen açık pudra ve kremler demodex kaynağı olabilir. Yastık kılıfı ve havlulardan demodex geçebilir. Makyaj yaptırma ve kaş aldırma gibi kuaförde yapılan işlemler maske, gözlük, tarak, telefon, yastık gibi evde ortak kullanılabilen malzemelerle de bulaşabilir. Yüzden numune alınıp mikroskop da incelendiğinde demodex parazitleri teşhis edilebilir. Rozasea hastalarında döküntü ve kızarıklıkların demodex den kaynaklı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 

Akne Rozasea
Akne rozasea belirtileri

İlk belirtileri ateşlenme ve yüzde kızarıklıklardır. Kızarıklık zamanla kalıcı hale gelir. Damarlar genişleyerwk kılcal damarlar belirgin bir hal alır. Rozaseali bazı hastalara kırmızı ve iltihaplı sivilceler eşlik edebilir. Rozasea da normal sivilcelerde görülebilen siyah noktalar ve beyazımsı yağ butonları bulunmaz. Hastalın ciltleri kuru yada yağlı olabiliyor. En çok yüz çevresinin orta kısmını  tutar. Burun, alın, yanaklar ve çenede ortaya çıkar. Ara sıra boyun, sırt, kulak arkası ve saçlı deriye uzanabilir. Ara sıra özellikle burunda yağ kanallarını genişleterek, burunun büyüyüp (rinofima) şekil değiştirmesine sebep olabilir. Rozasea'nın burnu tutan rinofima diyede bilinen bu çeşidi erkeklerde çok daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Rozasea'nın tedavisi

Tedavisinde başlıca antibiyotik dezenfektanlı kremler ve jeller kullanılır. En fazla metronidazol içerikli jel ve kremler yararlıdır. Ayrıca eritromisin, klindamisin, sodyum sulfasetamid, benzoyl peroxide içerikli ürünler kullanılabilir. Benzoyl peroxide alerji yapma ve tahriş edici özelliği sebebi ile aşırı kızarık rozasealerde önerilmemelidir.
]]>
Akne Kurutucu https://www.akne.gen.tr/akne-kurutucu.html Fri, 07 Dec 2018 16:30:30 +0000 Akne kurutucu, ciltte aknelerin, sivilcelerin azaltılmasını sağlayan bir cilt bakım üründür. Çeşitli kozmetik firmaları bu ürünlerinden üretmekte ve kullanıma sunmaktadır. Bu bakım ürünü sayesinde cilt yağlanm Akne kurutucu, ciltte aknelerin, sivilcelerin azaltılmasını sağlayan bir cilt bakım üründür. Çeşitli kozmetik firmaları bu ürünlerinden üretmekte ve kullanıma sunmaktadır. Bu bakım ürünü sayesinde cilt yağlanması azaltılmakta ve akne oluşumlarına, dolayısıyla sivilcelere engel olunmaktadır. Bilindiği gibi akneler yağ bezlerinin aşırı çalışması ve gözeneklerin tıkanmasıyla ortaya çıkarlar. Tedavi edilmedikleri takdirde, bazıları sivilceye dönüşerek, kişinin estetik görünümünü bozar, adeta cilt sorunu haline gelir. Akne kurutucu ürünler ciltteki sivilce etkilerini kolayca giderebilirler.

Akne kurutucu ürünlerin etkileri ve özellikleri

Cilt bakımında herkesin kullanabileceği bu yardımcı ürünler, aşırı yağlanma sonucunda ortaya çıkan sivilceler için etkili bir çözümdür. Bunların tedavi edilmemesi halinde, ciltte kalıcı hasarlarda oluşabilir. Genellikle ergenlik döneminde olan kişilerin ortak sorunu olarak meydana gelirler. Özellikle kozmetik açıdan sorun haline gelirler. Stres, sıkıntı, yorgunluk gibi etkenlerde sivilcelerin artmasına neden olabilir. Bu yüzden henüz akne halindeyken bunlara akne kurutucu ürünler kullanılmalıdır. Cildin bozuk halini düzeltmeye, yeni akne oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Gözeneklerin açılmasına, tıkanmasını engellemeye ve cildin nefes almasına destek olur. Sivilceleri kurutarak, cilt bakımında etkili bir yardımcı olur.

Akne Kurutucu

Akne kurutucu nasıl kullanılır

Çok kolay şekilde kullanılan ürünler, temiz cilde tatbik edilmelidir. Cilt temizlendikten sonra aknelerin, sivilcelerin üzerine sürülür. Bu uygulama her gün 2-3 defa yapılabilir. Akne kurutucu ürün ciltte kuruduktan sonra etkisi görülmeye başlar. Akne sorunu olan kişiler akne kurutucu ürünlerden rahatlıkla kullanabilir. Böylece sivilce derdinden kurtulabilirler.

]]>
Akne Maskesi https://www.akne.gen.tr/akne-maskesi.html Sat, 08 Dec 2018 12:03:22 +0000 Akne Maskesi, Akneler bir çok genç kızın veya genç erişim yaşındaki erkek çocukların korkulu rüyası olup aynalara küstüğü cilt lekeleri arasında olmaktadır. Akne vücuttaki bütün iltihabın dışarı atılmasını sağlama Akne Maskesi, Akneler bir çok genç kızın veya genç erişim yaşındaki erkek çocukların korkulu rüyası olup aynalara küstüğü cilt lekeleri arasında olmaktadır. Akne vücuttaki bütün iltihabın dışarı atılmasını sağlamaktadır. Genellikle ergenlik döneminde balar ve bu akneler belli bir süre devam eder ancak bazen kişilerde genetik olduğu için bir türlü geçmek bilmemektedir. Bu tarz geçmeyen akneler için ya bir uzman tarafından bilgi alınarak geçirilir yada evde kendi başınıza maskeler hazırlayarak geçirebilirsiniz. Fakat akneler kesinlikle sıkılmamalıdır ki iz oluşmasın. Akne eğer sıkılır ise ciltte kötü görünüme sebep olacak izler meydana getirebilir. Akne daha çok ciltte yağ üretimi fazla olduğu zaman artmaktadır. Bu vücudun yağ oranını dengelemek ise sizin elinizde cilt sabunları yada maskeler hazırlayarak vücuttaki yağ oranını en aza indirerek akneleri azaltabilirsiniz. Örneğin akne maskesi yumurta, limon gibi malzemelerle hazırlanan bakım maskeleri yağ üretimini dengeler ve gözenekleri açarak cildinizin nefes almasına yardımcı olmaktadır. Sizlere vermek istediğim akne maskesi bulunmaktadır. Örneğin  akne için evde hazırlayabileceğiniz en kolay maskelerden biri yumurta akı maskesi olmaktadır ve bunun için sadece 1 yumurtanın akına ihtiyacımız olmaktadır. Yumurta akını çırpmadan yüzünüze sürün ve kurumasını bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Yumurta akı cildin yağını dengelerken gözenekleri açar ve akne izlerinin görünümünü azaltmaya yarar. 

Akne Maskesi
Birde maskeler arasında en kullanılanı ise fesleğen maskesi olmaktadır.  Fesleğenle hazırlanan ev yapımı tonikler aknelerin yayılmasını önleyerek  akne oluşumuna neden olan bakterileri azaltmaya yaramaktadır. Fesleğenli toniği hazırlamak için yarım litre suyu kaynatın ve bir avuç fesleğen atarak 10-15 dakika demleyin. Süzdükten sonra soğumasını bekleyerek yüzü hazırlanan bu tonik ile temizleyebilirsiniz. Hem aknelerden hemde izlerinden kurtulmuş olursunuz. Fakat bu tonikleri düzenli bir şekilde haftalık olarak uygulanması gerekmektedir ki farkı gözle görülecek şekilde anlaşılsın. 

Bir arkadaşım ise akne maskesi olarak yulaf ve limon suyu kullanmakta. Fakat bu maske sürekli yapıldığı zaman fark yaratmakta olup akneleri yok ediyor. Hazırlayacağımız bu maske sadece temizlemeye değil azaltmaya ve çıkmasını önlemek için oldukça yararlı olmaktadır. 1 veya 2 kaşık yulaf ezmesini kalın bir macun kıvamına getirinceye kadar taze limon suyuyla karıştırılır. Limon cildin yağını azaltırken gözenekleri temizlemektedir.  Maskeyi yüzünüze eşit miktarda yayın ve 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Maskenin yumuşatıcı etkisini arttırmak için 1 veya 2 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Oldukça etkili olan bu maskeyi hemen hemen her doktor tavsiye etmektedir. Birde akne için hazırlanan bu maskelerin birde en güzel yanı kırışıklığı giderir ve makyajdan dolayı oluşan yaşlanmayı gidermektedir. 
]]>
Sivilce Ve Akne https://www.akne.gen.tr/sivilce-ve-akne.html Sun, 09 Dec 2018 06:18:48 +0000 Sivilce ve Akne, Cilt güzelliği ve cildin bakımı tüm insanlar için en önemli kişisel temizlik meselelerinden biridir. Kişilerin cildinin güzel olması sivilce, siyah nokta ve diğer cilt lekelerinden arınmış olması daha Sivilce ve Akne, Cilt güzelliği ve cildin bakımı tüm insanlar için en önemli kişisel temizlik meselelerinden biridir. Kişilerin cildinin güzel olması sivilce, siyah nokta ve diğer cilt lekelerinden arınmış olması daha estetik ve duru bir güzelliğin de göstergesidir. Özellikle kadınlar cilt bakımı konusunda erkeklere göre daha titiz ve duyarlı davranmaktadırlar. 

Sivilce e akne oluşumu gayet doğal bir sürecin de habercisidir. Ergenlik dönemi belirtilerinden bir olan sivilceler en fazla bu dönemde artar. Bunun nedeni de hormanal gelişim ve değişim sürecidir. Ergenlik sürecinin bitip yetişkinliğe geçişte ise bu sivilceler azalır. Fakat bazı yetişkinlerde bunun azalmadığı ya da dönem dönem çoğaldığı da görülür. Eğer düzenli ve dengeli beslenmek yerine yağlı, asitli tüketip, çok fazla vitamin değeri yüksek yiyeceklerden yemiyorsak bu da sivilcelere neden olur. Aynı zamanda bireylerin psikolojik durumları da sivilce ve akne oluşumuna zemin hazırlar. Sınav zamanları, evlilik öncesi hazırlık dönemleri, hastalıkların olduğu süreçler, kadınların adet öncesinde, iş stresi ve günlük yaşamın vermiş olduğu yoğunluk sonucu da vücur bu yolla aslında patlak verebilmektedir. Bunun yanı sıra bir başka sebep de spor yapmamamızdır. Spor bizim cilt güzelliğimizi ve gergin bir dokuya sahip olmamamızın da temel sebebidir. Spor yapmak ve özellikle temiz havada egzersizler yapmak vücuttaki negatif enerjiyi atar ve bizi rahatlatır. 
Cilt bakımımız ve özellikle yüz temizliği de sivilce ve akne oluşumunu azaltır. Makyajların hemen temizlenmesi, her sabah ve akşam derinin yağlı ve kirli tabakadan arındırılması cildi rahatlatarak ferah bir görünüm sağlar. Bunun için günlük ev yapımı bakım maskeleri, cilt temizleme jelleri, bakım losyonları da yardımcınız olacaktır.

Sivilce Ve Akne
Bir başka dikkat edilecek husus da cildin nem değeridir. Sürekli su tüketimi ve düzenli uyku da cildin daha bakımlı olmasını sağlar. Bunun için gününüzü planlamalı, masanızda sürekli sıvı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Sivilce ve akne olduğu zamanlarda bunu elinizle sıkmanız olumlu değil olumsuz bir sonuç doğurur. Çünkü sivilce ve akneler bu yolla diğer alanlara da yayılır. eğer çok rahatsız olursanız, bir cilt doktoruna gitmeli cildinizdeki bu sorun için uygun krem ya da ilaçlar almalısınız. 
]]>
Kistik Akne https://www.akne.gen.tr/kistik-akne.html Sun, 09 Dec 2018 06:38:59 +0000 Kistik akne,Cildiniz yağlı durumdaysa, hormonlarda bozukluk söz konusu ise, beslenmenize yeterince önem vermiyorsanız başta yüz ve sırt bölgelerimizde olmak üzere kistik akne çıkmaktadır. İltihaplı reaksiyon göstermekte ol Kistik akne,Cildiniz yağlı durumdaysa, hormonlarda bozukluk söz konusu ise, beslenmenize yeterince önem vermiyorsanız başta yüz ve sırt bölgelerimizde olmak üzere kistik akne çıkmaktadır. İltihaplı reaksiyon göstermekte olan kistik akne, cildimizde beyaz ve siyah nokta şekline sahip olan aknelerin yanlız bir çeşididir. Bu akneler cilt de hoş olmayan görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Vücutta çıkan aknenin kistik akne olup olmadığını anlaya bilmek için aşağıdaki belirtilerin olması gerekmektedir.

Kistik akne belirtileri

Vücutta meydana gelen aknelerden bir olan kistik akne büyük, iltihaplı ve kırmızı bir şekilde görülmesi ile bilinmektedir. Günlerce sürmekte olan ve geçmesi arkasından geride iz bırakmakta olan akne türüdür. Kistik aknenin belirtileri yüzde iz bıraktıklarından pek çok kişi tarafında sorun hale getirilmeye başlanmıştır. Büyük yapılı olan kistik aknenin boyutu yarım santim olmakta ve üzerine bastırıldığı zaman ise içerdeki sert sıvı birikimi hissedilir. Kistik aknenin belirtisi olan kırmızı rengi bazı insanlarda mor rengine daha dönük bir durumdadır. Vücudumuzda yüz ve sırt bölgelerimizde bu saydığımız şekilde, sivilcelerde yada aknelerde bu belirtileri görüyorsanız bilmelisiniz ki bunlar kistik akneyi işaret etmektedir.

Kistik Akne
Kistik akne tedavisi
Kistik aknenin tedavisi diğer akne türleri ile aynıdır. Daha çok ağızdan alınmakta olan tedavi şekilleri kullanılır. Eğer kistik akne yeni ortaya çıkıyorsa sürme ilaçlarla kontrol altına alınabilirler. Sürme kremlerinde en önemlisi içerisinde A vitamini yada antibiyotikli Kremler ve losyonları tercih etmemiz gerekir. Bu kremler belli bir süre kullanıldığında kistik aknenin devam ettiği ve gerileme görülmediği zaman, ağız yoluyla A vitamini ve antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Kistik aknenin tedavisi başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kişinin yüzünde kapalı komedonların yanı yağ butonlarının olup olmadığı mutlak suretle kontrol edilmelidir. Kişi cildini germe suretiyle yüzünde kapalı komedonu olup olmadığını anlayabilir. Eğer bu işlemi yaparak kapalı komedonu varsa, sürme ilaçlarla birlikte ağızdan ilaç tedaviside mutlaka yapılmalıdır. Lakin sadece iltihabik elemanlardan oluşan bir kistik akneyle karşı karşıyaysak o zaman sadece ilaçla tedavi edile bilmektedir. Kistik akne çok büyük ve iltihap içermekte ise tedaviye çok çabuk yanıt vermektedir. Ancak antibiyotik tedavilerde ilaç bırakıldıktan sonra hastalık gene tekrarlaya bilmektedir. Bu sebeple antibiyotik tedavi bitirildikten sonra sürme antibiyotiklerle ilave tedavilerin devam etmesi gerekir. Antibiyotikli Kremler kullanıldığı halde kistik akne hala kendini tekrarlıyorsa tedavide bu sefer ağız yoluyla antibiyotik kullanılması gerekir. Tüm akne türlerinde olduğu gibi kistik aknede kronik bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı iyileşme süresi bilinmediğinden doktor kontrolünde belli sürelerle tedavi edilmelidir. Bu durumda endişelenmeye gerek yoktur. ilaçlarla tedavisi mümkündür. Tedavi süresi bittikten sonra ilaçlarla enaz dört ay daha devam edilmesi gerekir. Karaciğer sorunu olan hastaların antibiyotik kullanmasında yan etkisi olduğunda dolayı, bu tür hastaların kistik aknelerden kurtulmak için lazer tedavisini yaptıra bilirler.
]]>
Akne Temizleme https://www.akne.gen.tr/akne-temizleme.html Mon, 10 Dec 2018 01:14:37 +0000 Akne Temizleme, Akne kullanılacak olan cilt bakım ürünleri ve ilaçların dermatoloji uzmanı tarafından belirlenerek kullanılması gerekir. Siyah noktacık, folikül içinde yer alan kurumuş yağ ve ölü hücrelerden oluşur, ki Akne Temizleme, Akne kullanılacak olan cilt bakım ürünleri ve ilaçların dermatoloji uzmanı tarafından belirlenerek kullanılması gerekir. Siyah noktacık, folikül içinde yer alan kurumuş yağ ve ölü hücrelerden oluşur, kir değildir. Cildin günlük temizlenmesinde yüz, PH dengeli temizleyici bir madde ve ılık su ile temizlenmelidir. Çok sık temizleme ve cildin aşırı şekilde ovulması akneyi hızlandırır. Düzenli şampuan kullanarak saç temizliği yapmak ta gereklidir. Eğer yağlı bir saç ise sık sık temizlemek gerekir. Dermatoloğunuz size en iyi olan saç ve yüz temizleme şeklini size tavsiye edecektir.

Aknede diyetin rolü nedir

Son bilimsel araştırmalar aknenin karbonhidrat alındığında arttığı kanıtlamıştır. Bu gıdaların mümkün olduğunca az alınması gerekir.

Aknede kozmetikler nasıl kullanılır

Deri yüzeyin de kullanılan fondöten, allık ve pudranın mineral bazlı olması gerekir. Eğer likit fondöten veya nemlendirici kullanıyorsanız yağsız ve su bazlı olmalıdır. Bu tür ürünler geceleri yatarken yüzümüzden temizlemek gerekir. Nasıl bir ürün kullanacağınız hakkında dermatoloji uzmanınız dan destek alabilirsiniz.

Aknenin iç hastalıklarıyla ilgisi var mıdır

Bir çok kez aknenin karaciğer rahatsızlığına bağlı olduğu düşünülür. Günümüzde aknenin iç hastalığına bağlı olunmadığı bilinmektedir. Yalnızca hormonal olan bozukluklar ve kullanılan bir takım ilaçlar akneye sebep olabilir. Kadınlarda böbrek üstü bezlerinin veya yumurtalıkların aşırı şekilde erkeklik hormonu oluşturması durumunda akneye neden olabilir. Uzun süreli, tedavilere cevap vermeyen, saç dökülmesi ve tüylenmenin oluştuğu durumlarda dermatoloğunuz sizden test isteyecektir.

Akne TemizlemeHangi ilaçlar akneyi artırabilir

Tedavi maksadıyla kullanılan bazı ilaçlar akneye sebep olabilir yada çoğaltabilir. Dermatoloğunuz görüşme sırasında nasıl ilaçlar kullandığınızı sorgulayarak bu etkeni ortaya çıkaracaktır.

Stres akneye neden olabilir mi


Stres aknenin asıl nedenlerinden biri değildir. Fakat stresli olunan zamanlarda bazı hormonların açığa çıkması, sivilcelerin oluşmasına veya artmasına neden olabilir.

Güneşlenmenin ve solaryumun akne üzerine etkisi nedir

Güneşin ultraviyole ışıklarının kurutucu ve bakterileri azaltıcı bir rolü olduğu bilinmektedir. Bu sebeple güneşlenme çoğu zaman aknelerin azalmasına neden olur. Fakat bu durum yanıltıcı bir durum da olabilir. Aşırı  bir şekilde güneşlenme den sonra deri kendini zararlı olan ultraviyole ışınlarından korumak maksadıyla kalınlaşır. Önce azalan akneler, derinin kalınlaşıp gözeneklerin tıkanması neticesinde daha da hızlanabilir. Solaryumda ultraviyole ışığı olup, aynı etki durumuna sahiptir. Günümüzde ultraviyolenin yaşlandırıcı ve deri kanseri oluşturucu etkileri sebebiyle aşırı bir şekilde güneşlenmeyi tavsiye edilmemektedir.

Yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanırken bu ürünlerin su bazlı olmasına ve yağ içermemesine özellikle dikkat edilmelidir. Yanlış ürünler kullanılması sivilce çoğalmasına sebep olabilir. Bu konuda da dermatoloji doktorunuzdan destek almalısınız. Bazı akne rahatsızlığı olan hastalar da tam tersi olarak, yaz aylarında sivilce artışı gözükebilir. Bu sebeple terleme ile birlikte yağ salgısının artışından da kaynaklanabilir.

Akne derecelendirmesi ve tedavisi nasıl yapılır

Akne hafif, orta ve şiddetli olacak bir şekilde sınıflandırılır. Tedaviler aknenin hangi aşamada olduğu ve tipine göre yapılır. Akne tedavisi uzun süreli bir süreçtir. Tüm akne tedavileri yeni aknelerin oluşumunu engelleyecek bir biçimde etkisi olur. Düzelmeleri zaman alır. Dermatologlar tedavileri aknenin tipine göre belirlerler. Bu ürünler bazen kuruluk veya soyulmaya neden olabilir. Dermatol]]> Yüzdeki Akneler Nasıl Geçer https://www.akne.gen.tr/yuzdeki-akneler-nasil-gecer.html Mon, 10 Dec 2018 08:29:25 +0000 Yüzdeki Akneler Nasıl Geçer, Akne hem sağlık açısından hemde estetik açıdan çok rahatsız edici sağlık sorunlarından biridir. Akne  sonra kalıcı olan sivilce görünümlerinde can sıkıcıdır. Akne lekeleri nasıl g Yüzdeki Akneler Nasıl Geçer, Akne hem sağlık açısından hemde estetik açıdan çok rahatsız edici sağlık sorunlarından biridir. Akne  sonra kalıcı olan sivilce görünümlerinde can sıkıcıdır. Akne lekeleri nasıl geçer sorusunun cevapları; hem bitkisel yöntemlerle hemde ilaç tedavisiyle kurtulmak mümkündür. Akne den  doğal yöntemlerle kurtulmanın pek çok yolu vardır. Bunlardan birkaçından bahsedelim. Karbonat maskesi ile akne den kurtulmak kolay bir yöntemdir. Bir tatlı kaşığı karbonata, iki cay kasığı su katılarak macun kıvamına getirilir ve akne olan bölgelere sürülür, beş dakika beklendikten sonra bol su ile durulanır. 

Yüzdeki Akneler Nasıl Geçer
Bal maskesi  iyi gelen kürler arasındadır. Balı doğrudan akne bulunan cilde sürdükten sonra üzerine limon lapası bekletir, bir dakika sonra bol su ile yıkanır. Temizleme işleminden sonra gözlerinize inanamayacaksınız. Limonda akne ile mücadelede tek başına mücadele edebilecek bitkiler arasındadır. Akne tedavisinde birinci şart temizliktir, bu uygulamalara rağmen akne den  kurtulamıyorsanız o zaman lazer tedavisi uygulanmalıdır. Akne tedavisi için denenecek bir çok yöntem olsa da en etkili yöntem ''Dermoabrazyon'' dur. Bu işlem çok kaliteli özel uçlarla ve tercihen  Elmas uç ile yapıldığında, akne izleri için gerçekten etkili olacaktır. Bu işlemi özel uçlarla yapılan bir silgi gibi düşünebilirsiniz. Bu şekilde cilt yüzeyi mekanik olarak düzelir, izler gözle görünür şekilde silinir. Doktorlar tarafından yapılan bu işlem, cerrahi  olmayan bir uygulamadır. Yarım saat süren bu işlem iki ay sonra tekrarlanırsa sonuçları muhteşem olacaktır.
]]>
Akne İlaçları https://www.akne.gen.tr/akne-ilaclari.html Mon, 10 Dec 2018 15:26:23 +0000 Akne İlaçları, Akne ilaçları, akneler günümüzde fiziksel görünüm olarak rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Akneler, oluşum açısından her ne kadar ergenlik dönemi bir rahatsızlık olarak görülse de ileri yaşlarda Akne İlaçları, Akne ilaçları, akneler günümüzde fiziksel görünüm olarak rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Akneler, oluşum açısından her ne kadar ergenlik dönemi bir rahatsızlık olarak görülse de ileri yaşlarda da görülmekte olan bir rahatsızlık türüdür. Akneler, vermiş olduğu çirkin görüntülerden dolayı bir çoğumuzda ciddi takıntılara ve rahatsızlıklara neden olmaktadır. Ayrıca aknelerin ileri yaşlarda önlemi ve tedavisi gerçekleşmediği takdirde ciltlerde yaratmış olduğu tahrişten dolayı kalıcı izlere neden olmaktadır. Bundan dolayı akneleri hafife almamalı ve tedavisini gerçekleştirmeliyiz. Akneler bir çoğumuzda iltihaplı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bundan dolayı ileri yaşlarda tahriş olunan alanlar kalıcı iz bırakır. Akne ilaçları da genel olarak ileride kalıcı izler bırakmama ve vücuttan tamamen atılmak amacıyla kullanılmaktadır. 

Akne ilaçları, uzun süreçli tedaviler için kullanılmaktadır.Bundan dolayı toplum olarak sabırsız olduğumuzdan kullandığımız akne ilaçlarının hemen etki göstermesini ve cildimizin hemen temizlenmesini istemekteyiz. Fakat akne tedavilerinde kullanılan ilaçlarda daha henüz böyle bir ilaca rastlanmamıştır. Bundan dolayı, kullanılan tedavi amaçlı ilaçlar genel olarak tam anlamıyla kullanılmamaktadır. Yani periyodik olarak kullanılması gereken ilaçlar kısa sürede terk edilmektedir. Bu şekilde akne tedavileri süreci uzamakta ve ileride kalıcı cilt izleri kalmaktadır. Akne ilaçların asıl amacı, vücuttan direkt olarak aknelere neden olan yağ dengesini korumak amacıyla kullanılır. Ve bu şekilde vücuttan direkt olarak atılması amacıyla uzun süreli olarak kullanılır. Bu süreç minimum 2 ay kadar sürmektedir. Ve bu tedavi süreci kişiden kişiye değişerek bir yıla kadar uzayabilir. Akne ilaçları genel olarak oral olarak ağızdan alınan ilaçlar ve akne bölgesine sürülen merhem ile kremlerden oluşmaktadır. Bazı ciddi rahatsızlıklarda damar yoluyla enjekte edilmektedir. Bundan dolayı, akne ilaçlarını kullanım olarak ayrı başlıklar altında açıklayacak olursak;

Akne İlaçları
Akne İlaçlarında Cilde Sürülmekte Olan Krem Ve Merhemler; Akne ilaçlarında cilde sürülmekte olan krem ve merhemler, genel olarak ciltte sivilcelerin oluşumu engellemek amacıyla kullanılan ilk tedavi aşamasıdır. Genel olarak ciltte aknelerin oluşması sonucu, cilte kalıcı etkiler yaratmaması ve ciltte bulunan aknelerin ileri süreçlerde tekrardan oluşmaması amacıyla kullanılır. Tedavi süreci minimum 2 ay maksimum 4-5 ay kadar sürmektedir. Doktor kontrolünde uygulanan kremler ve merhemler hiç bir şekilde ihmal edilmemelidir. Ve bir diğer önemli husus bu ilaçları kullanırken yalnız aknenin üstüne sürmemelisiniz. Akneler genel olarak vücutta tek bir bölgede fazlasıyla bir kerede çıkmaktadır. Bundan dolayı kullanılan krem ve merhemler bölgenin tamamına kullanılmalıdır. Akne ilaçlarında kullanılan, krem ve merhemler oluşan akneleri yok etme dışında o bölgeyi korumakta ve ileride tekrardan aknelerin oluşmasının önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Akne ilaçları kullandığınız krem ve merhemleri sürdükten sonra temizlemesini yapmalısınız. Yani iki defa ardı ardına sürdüğünüz krem ve merhemleri arasında en az iki defa ıslak mendil veya ılık suyla cildinizi temizleyiniz. Genel olarak kullanılmakta olan krem ve merhemler; salsilik asitli ve asitli ürünler. antiseptik cilt temizleyicileri, niacinamide maddesini barındıran ürünler, azelaik ürünler, vb gibi ilaçlar kullanılmaktadır.

Akne İlaçlarında Oral Olarak Alınan İlaçlar; Akne tedavilerinde krem ve merhemler de beklenen fayda sağlanmadığı ve aknelerin önü alınmadığı takdirde diğer bir aşama olarak oral olarak alınan antibiyotik etkili ve hormonel düzenleyici ilaçlar alınmaktadır. Akne oluşum olarak vücuttaki yağlardan yani kanda bulunan yağ oranlarından kaynaklandığı için antibiyotik tedavisi kullanılır. Direkt olarak vücutta akneye sebep olan etkenleri yok etmek için akne ilaçları arasında oral olarak h]]> Akne Kremi https://www.akne.gen.tr/akne-kremi.html Tue, 11 Dec 2018 05:20:54 +0000 Akne Kremi, akne kremi, akne rahatsızlığı günümüzde toplum olarak özellikle yüzlerde oluşan çirkin görüntülerden dolayı en yakınılan bir rahatsızlık türüdür. Akneler genel olarak ergenlik döneminde gerçekleşse de iler Akne Kremi, akne kremi, akne rahatsızlığı günümüzde toplum olarak özellikle yüzlerde oluşan çirkin görüntülerden dolayı en yakınılan bir rahatsızlık türüdür. Akneler genel olarak ergenlik döneminde gerçekleşse de ileri yaşlarda da çıkabilen rahatsızlıktır. Akneler, bir cilt rahatsızlığı olup, tedavileri bir çok farklı şekilde gerçekleşmektedir. Doğal yollarla cilde iyi gelen maskeler, oral olarak alınan haplar, doktor kontrolünde ciltteki akneler için sürülmekte olan kremler başlıca kullanılan tedavi ilaçlarıdır. Fakat unutmamak gerekir ki her insanın cilt yapısı farklıdır. Genel olarak, piyasada akne ilaçları olarak kremlerde bir çok farklı kremler bulunmaktadır. Ve bir çoğu reçetesiz satılmakla beraber nerede ve nasıl üretildiği bilinmeden bilinçsiz bir şekilde tüketilen bir çok kremler mevcuttur. Bunlar genel olarak yarar sağlaması beklenirken çoğu kişilerde zararları görülmekle birlikte, kalıcı cilt yaraları gerçekleşmektedir. 

Akne oluşum olarak ele alındığında ise, akneler cildimizde derinin bir alt tabakasında oluşan yağlanmalara bağlı olarak bu yağlanmaların tıkanması ve hava almaması sonucu biriken iltihaplı veya kanlı bir şekilde tortulmalar sonucu, cildimizin üst tabakasında kırmızımsı yaralara verilen hastalıktır. Aknelerin yüzümüzde genel olarak çok fazla çıkması ise, tıkanmalar sonucu biriken yağlanmalara bağlı olarak vücudumuz da en narin ve ince deriye sahip olunan kısım yüzümüz olduğundan istenmeyen çirkin görüntüler oluşur. Bundan dolayı, genel bir bakış yapıldığında akne rahatsızlığı en önemli ve en takıntılı bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Akne tedavisinde sonuca ulaşmak ve hastalıktan kurtulmak isteniyorsa ilk olarak doktora gidilmeli ve doktor kontrolünde krem ve ilaçlar tüketilmelidir. Çünkü her insanda akne oluşumu ve deri yapısı farklı olduğundan yalnızca doktor kontrolünde ilaçlar kullanılmalıdır. Piyasada fırsatçılar tarafından üretilen ilaçlara kesinlikle yönelmemeliyiz. Çünkü doktor kontrolünde verilen kremlerin asıl amacı bölgede tıkanmalara bağlı olarak çıkan akneleri gidermek amacıyla cilde tedavi amaçlı kremler uygulanır. Bu şekilde cilt tedavi edilmeye çalışılır. Akneler değil. Çünkü asıl amaç ilerleyen günlerde tekrardan aknelerin çıkması önlenmeye çalışılır. Sağlık açısından ve doktor kontrolünde kullanılan bazı akne kremlerini ayrı başlıklar altında açıklayacak olursak;

Akne Kremi
Akne Kremi İmex; Akne kremi imex genel olarak bir çok doktor tarafından önerilen ilaçların başında yer almaktadır. Akne kremi imexin diğer akne kremlerinden ayıran en büyük özelliği tıkanmalara bağlı olarak oluşan akneler için cildinizin hava almasını sağlayarak derinizin alt kısımında tıkanan bu yağları sıvı hale getirerek dışarı çıkmasını ve dağılmasını sağlayarak aknelerin oluşmasını önlemektedir. Akne kremi imex, aynı zamanda fondoten içeriğe sahip bir kremdir. Sürdüğünüz andan itibaren cildinizi temizlemekte ve güzel bir görünümü sağlamaktadır. Dikkat etmeniz gereken cildinize fazla olarak sürmemenizdir. Aksi takdirde yan etkilerine maruz kalma riskiniz yükselebilir.

Akne Kremi Nadixa; Akne kremi nadixa, akne tedavilerinde daha çok kalıcı akneler de kullanılan krem türüdür. Diğer akne kremlerinden ayıran en büyük özelliği, akne oluşumunu önlediği gibi kalıcı ve gitmek bilmeyen yani bir noktada durmadan akneler oluşuyorsa ve bir türlü geçmeyen aknelere uygulanır. Oldukça başarılı sonuçlar elde eden akne kremi nadixa, direkt olarak gitmeyen akneyi çok kısa bir sürede yok etmektedir.

Akne Kremi Fucudin; Akne kremi fucudin, akne rahatsızlıklarında oluşan aknelerin iç kısımındaki iltihaplanmalara yönelik kullanılmakrtadır. Kesinlikle doktor kontrolünde kullanmanız gereken bir kremdir. Akne kremi fucudin, genel olarak oluşan akneler iltihaplanma sonucu oluşuyorsa kullanılır. Buda doktor kontrolünde aknelerin neden kaynaklı gerçekleştiği tespit edildikten sonr]]> Akne Lekeleri https://www.akne.gen.tr/akne-lekeleri.html Tue, 11 Dec 2018 18:09:02 +0000 Akne Lekeleri, Akne lekeleri, akne rahatsızlığı toplum olarak en çok yakınılan ve çirkin görüntülere maruz kalındığından günümüzde artık ciddi rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Akneler, cildimizin alt tabakası yan Akne Lekeleri, Akne lekeleri, akne rahatsızlığı toplum olarak en çok yakınılan ve çirkin görüntülere maruz kalındığından günümüzde artık ciddi rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Akneler, cildimizin alt tabakası yani derimizin hemen altındaki kısımdaki yağların tıkanması veya birikmesi ile oluşan kırmızımsı şişkinliklerden oluşan yaralara akne denilmektedir. Akneler her ne kadar ergenlik dönemi rahatsızlığı gibi görünse de günümüzde de ileri yaşlarda da bir çok kişide görülmektedir. Bundan dolayı akne lekeleri her ergenlik dönemi sonrasında her yaş grubunda görülebilmektedir.

Akne Lekeleri Oluşumu; akne lekeleri, genel olarak yüz bölgemizde oluşmaktadır. Bunun sebebi ise; akneler derinin alt kısımında yağların birikmesi ve tıkanması ile oluşmaktadır. Oluşan bu akneler vücudumuzun deri olarak en ince ve hassas olan bölümünde oluşmaktadır. Yüzümüzde ki derinin ince ve hassas olmasından dolayı genel olarak yüzlerde akne lekeleri oluşmaktadır. Aknelerin farklı tedavi süreçleri vardır. Bu tedavi süreçleri gerçekleşmediği takdirde ileri yaşlarda akne lekeleri gibi kalıcı akne lekelere neden olmaktadır. Bundan dolayı, akneler ilk çıktıkları takdirde hiç zaman kaybetmeden doktor kontrolünde tedavisi gerçekleşmelidir. Akne lekeleri oluşumu önlenmesi ise, aknelerin ilk oluştuğu dönemde gerçekleşir. Akne lekeleri oluştuktan sonra eski temiz cildinize  kavuşmanız gerekli tedavileri gerçekleştiği takdirde akne lekelerinden kurtulabilirsiniz. Fakat bu tedavi süreci uzun bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak geliştirilen lazer yöntemleri ile kısa sürede kurtulabilirsiniz.  Lazer tedavisi bir çok kişi tarafından maddi imkansızlıktan dolayı çok fazla tercih edilmemektedir. Bunun yerine kremler ve doğal bitkilerle maskeler hazırlanarak akne lekelerinden kurtulmak gibi bir çok alternatifler vardır. Akne lekeleri tedavilerini ayrı başlıklar altında açıklayacak olursak;

Akne Lekeleri
Akne Lekeleri İlaç Tedavisi; Akne lekeleri ilaç tedavisi, genel olarak ilk uygulanan ve tercih edilen tedavi yöntemidir. Akne lekeleri ilaç tedavisi olarak genellikle krem ve merhemler yardımıyla akne lekelerinden kurtulmaya çalışılır. Akne lekeleri, genel olarak asıl tedavisi, akneler ilk çıktığı anda yapılan ilaç tedavisi olarak görülmektedir. Çünkü doktor kontrolünde kullanılan krem ve merhemler ile birlikte gerektiği takdirde verilen haplar, aknelerin hem giderilmesi hemde ileri yaşlarda iz bırakmamak ve tekrardan aknelerin türememesi için kullanılan ilaçlardır. Bundan dolayı, akne lekeleri ilaç tedavisinde ilk tedavi aşaması olarak gösterilebilir. Fakat ne yazık ki bir çoğumuz doktor tarafından önerilen ilaçları periyodik bir şekilde kullanmıyor ve tedaviyi yarıda kesmekteyiz. Bundan dolayı, ileride akne lekeleri olarak karşımıza tekrardan çıkmaktadır. Akne lekeleri için kullanılan ilaçlar tam anlamıyla tedavi sürecini tamamlaması ortalama bir yılı bulmaktadır. Akne lekeleri ilaç tedavisinde dikkat edeceğiniz hususlar, doktor tarafından verilen krem ve merhemleri uygulamak ve düzenli bir şekilde kontrollerinizi yaptırmanızdır. Ayrıca bu süreç içerisinde mümkün olduğunca cildinizi güneşten korumanızdır. Çünkü akne lekelerinde kullanılan krem ve merhemler güneş ışınlarında zararlı sonuçlara neden olabilmektedir.

Akne Lekeleri Lazer Tedavisi; Akne lekeleri lazer tedavisi, akne lekelerinde lazer tedavisi genel olarak maliyeti açısından pek kullanılmamaktadır. Yüksek maliyeti açısından her ne kadar diğer tedavilere yönelinse de kesin ve hızlı çözüm sadece lazer tedavisi ile gerçekleşmektedir. Akne lekeleri lazer tedavisi genel olarak hastanın akne lekelerine göre seans sayısı belirlenir. Ve akne lekeleri olan bölgeye uygulanan lazer ışınları ile oluşan lekeleri yok etmektedir. Akne lekeleri lazer tedavisi, hiçbir sakıncası görülmeyen ve yan etkisi olmayan bir tedavi metodudur. Akne lekeleri]]>